Dijital Pazarlama Nedir, Ne İşe Yarar?

"Dijital pazarlama nedir?" sorusu işletmeler arasında merak edilen konular arasında yer alıyor. Teknolojinin gelişmesiyle dijitalleşmenin şirketlere nasıl adapte edileceği merak ediliyor. Dijital pazarlama kapsamında işe koyulmak isteyen şirketler bu konuyu merakla araştırıyor.,

İnternet teknolojisi ürün ve hizmetlerin üretiminde büyük öneme sahip olurken müşterilere ulaştırılmasında da büyük önem taşıyor. Elektronik platformlar üzerinden ürün ve hizmetlerin tanıtımları ve pazarlanmasını sağlayan sistem, dijital pazarlama olarak tanımlanıyor. Dijital pazarlama yöntemleri hızla gelişiyor.

Peki, dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır? Digital marketing nedir? Dijital Pazarlama nedir örnekleri?

İşte cevabı!

Dijital pazarlama; arama motorları, internet siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ifade eder. Temel olarak, dijital pazarlama, elektronik cihazları içeren herhangi bir pazarlama ürünü veya hizmetidir. Dijital pazarlamanın birçok türü vardır, en önemlileri web sitesi pazarlama, arama motoru optimizasyonu, müşteri portalı, içerik pazarlama (content marketing), PPC reklamcılığı, sosyal medya pazarlama, e-posta pazarlama,  video pazarlaması ve bağlı kuruluş pazarlamasıdır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, web siteleri, sosyal medya, arama motorları ve çeşitli mobil uygulamalar üzerinden ürün ve hizmet reklamı yaparak satış yapılmasını sağlayan dijital platform hizmetidir. Dijital pazarlama, elektronik cihazlar üzerinden sunulan etkin pazarlama yöntemidir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde birçok türü ve yöntemi vardır. Firmalar, hedef kitlelerine en iyi ulaşabilecekleri yöntemi kullanarak dijital pazarlama ile daha fazla ürün satışı yapmayı hedefliyor.

Ürün tanıtımlarının dijital ortamlarda yapılması ve müşterilerin satın alma işlemlerini yapmalarının sağlanması dijital pazarlama olarak tanımlanır. İnsanlar, dijital pazarlama platformları sayesinde, ihtiyaçları olan ürün çeşitlerine ulaşabiliyor ve istedikleri karşılaştırmaları yaptıktan sonra online olarak satın alabiliyor.

Dijital pazarlamanın tanımını yapabilmek için öncelikle pazarlamayı tanımlamak gerekir. Pazarlama, bir kişinin ya da bir şirketin ürettiği herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtımını yapmak için gerçekleştirdiği faaliyetler bütünüdür. Örneğin; Ayşe Teyze lezzetli kekler üretmektedir ve bu kekleri satmak ister. Öncelikle, keklerinin duyurusunu yapar. Çevresine ikram ederek tekrar kek istendiğinde fiyat bilgisi vererek tanıtımını yapmış olur. Bu tip tanıtım faaliyetlerine direkt pazarlama denmektedir. Ayşe Teyze, gelecek adım olarak broşür hazırlatır. Broşürleri çevredeki apartman kapılarına asar. Burada da basılı tanıtımı gerçekleştirmiş ve pazarlama faaliyetini geliştirmiş olur. 

Bir sonraki adımda Ayşe Teyze, insanların gidip ihtiyaçlarını karşılayabileceği fuar, pazar, kermes gibi bir yerde, stant ya da tezgâh kiralar. Burada amaç, keklerini direkt olarak satmaktır. Müşteriye, yani potansiyel alıcıya ürünlerini ulaştırmaya çalışır. Pazarlama, ürün ve hizmetleri potansiyel alıcıya ulaştırmak için yapılan tüm faaliyetlerdir.

dijital pazarlama

Tanıtımların dijital ortamda gerçekleştirilmesine dijital pazarlama denir. Günümüzde internetin yaygınlaşması ile birlikte dijital pazarlama bir gereklilik haline gelmiştir. Ayşe Teyze, bu sefer bir internet sitesi oluşturur. Bu internet sitesinde keklerini yayınlamaya başlar. Daha önce gerçek ortamda birebir etkileşim içerisinde bulunuyordu. Direkt olarak kapı çalarak, yani birebir iletişim sağlayarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyordu. Broşürlerini astığı apartmana giren insanları direkt canlı olarak görüyordu. Fuar/kermes/pazar ortamında da direkt satışını gerçekleştiriyordu. Ayşe Teyze birebirde yapılan bu işleri dijitale dönüştürmelidir.

Keklerini tanıtan Ayşe Teyze, internet sitesini oluşturur ve internetten satış yapmaya başlar.  İnsanların internet sitesinden haberdar olması için tanıtım yapması gerekir. İnternet sitesine ulaşımı sağlamak için hedef kitleyi belirlemelidir. Hedef kitlenin 20-30 yaş arası hamur işi ve abur cuburu seven kişiler olduğunu varsayalım. Bu kişilerin en çok nerede vakit geçirdiğini bilmek gerekir. Yemek forumlarında ya da internetteki spor haberlerinin yayınlandığı mecralarda vakit geçirdiklerini düşünelim. Bu mecralarda dikkat çekici bir slogan ile reklam yapılmalıdır. Reklamlarla internet sitesine müşteri çekilebilir. Ayşe Teyze işi geliştirip özel doğum günü pastaları yapmaya başlar. Müşteriler arama motoruna (Google, Yandex, Yahoo, Bing vs.) "özelleştirilmiş doğum günü pastası" yazabilir. Bunun için arama optimizasyonu yapmalıdır. Arama motorlarına bir bütçe ayırıp, internet sitesinin aramalarda öne çıkmasını sağlayabilir. Reklam olarak da aramalarda çıkabilir. Bu şekilde dijital pazarlama gerçekleşmiş olur. Dijital pazarlama sosyal medya üzerinden de gerçekleşebilir. Temel pazarlamada gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerinin elektronik ortamda gerçekleşmesine dijital pazarlama denir.

İnternetten Pazarlama

Günümüzde bilgisayarlarımızdan, cep telefonlarımızdan, televizyonlarımızdan ya da başka cihazlardan herhangi bir şekilde internet ortamına ulaşabilmekteyiz. İnternetin bize sağladığı birçok fayda vardır. İnternetin pazarlama konusunda;

 • Yeni Satışlara Yönelik Müşteri Verilerini Tutabilmek,
 • Maliyetlerin Azalması,
 • Rakiplerle Rekabet Edebilme, 
 • 7/24 Müşteri Bulma Olanağı,
 • Enternasyonal Pazarlara Erişebilme Kolaylığı

gibi birçok faydası bulunmaktadır. Ürün, dijital mecralarda kolay bir şekilde ulaşılabilir hale getirilirse ve pazarlama faaliyetleri online/çevrimiçi olarak ilerlerse, dijital pazarlama gerçekleşmiş olur. Dijital pazarlamanın geleceği parlak olduğu için tüm şirketler bu eylemi gerçekleştirmelidir.

dijital pazarlama nedir

Dijital Pazarlamacı Ne Yapar?

-Dijital pazarlama kampanyaları oluşturur ve yürütür

-Reklam metin yazarlığı yapar ve içerik oluşturur

-Dijital kampanyalar için görseller geliştirir

-Web sitelerini yönetir ve içeriği yayınlayın

-Pazarlama kampanyalarını izler ve optimize eder

-Sonuçları lidere bildirir

 

Online Pazarlama Nedir?

Online Pazarlama NedirOnline pazarlama veya başka bir deyişle online marketing kavramları da dijital pazarlamayla aynı anlama gelir. Online pazarlama, ürün ve hizmetleri tanıtmak için dijital medya ve pazarlama kanallarında kullanılan tüm pazarlama tekniklerini kullanmayı ifade eder. Online pazarlamanın geleneksel pazarlamadan en büyük farkı internet üzerinden yürütülmesidir.

Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar?

Firmalar ve önemli markalar, dijital pazarlamanın ne işe yaradığını anlamak ve faydalanabilmek için e-ticaret sitelerini kullanıyor. Albert Solino firması, web tasarım hizmetleri ile her sektördeki firmalara, e-ticaret tasarımları yaparak en iyi çözüm seçeneklerini sunuyor.  

Dijital pazarlama, doğru müşteri kitlesine daha hızlı ulaşmayı ve tüm ürün seçeneklerinin gösterilmesi sağlar. Ayrıca dijital pazarlama, firmaların, reklam ve satış maliyetlerinin düşmesine katkı sağlar. Birçok firma, fiziki mağaza açmadan tüm ürün pazarlamalarını e-ticaret sitesi üzerinden yapıyor. Bu mağaza kirası ve personel giderleri olmamasını ve maliyetlerin düşmesiyle, müşterilere ürünlerin daha uygun fiyatlara sunulmasını sağlıyor.

Dijital Pazarlamanın Özellikleri

Dijital pazarlama nedir tanımlamasını yaptıktan sonra özellikleri ve nasıl işlem yapılacağı belirlenir. Ürün ve hizmet pazarlama işlemlerinde kullanılan yöntemlerde herhangi bir sınırlama yoktur. Dijital pazarlama yöntemleri, her sektördeki kişi ve firmaların ürünlerini daha kolay satmalarını sağlar. Pazarlama yöntemlerini belirlerken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Yanlış ve plansız yapılacak işlemler markanın imajını zedeleyecektir. Bu dijital pazarlamada ürün satış oranlarının düşmesine neden olur. Dijital pazarlamanın özellikleri şunlardır.

 • Pazarlama maliyetleri düşüktür,
 • 7/24 sürekli pazarlama yapılabilir,
 • Hedef kitle ile iletişim ve etkileşim kolaydır.
 • Performans analizi kolaylıkla yapılabilir.

Pazar payını yükseltmek ve daha fazla gelir elde etmek isteyenler, pazarlama yöntemlerinin tüm özelliklerini kullanırlar.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Dijital pazarlama; sosyal medya, internet siteleri, e-postalar, çevrimiçi reklamcılık, arama motorları ve cep telefonları dahil olmak üzere dijital araçları kullanarak işletmenizi konumlandırmakla ilgilidir. Bu yaklaşım geleneksel pazarlamadan oldukça farklıdır ve belirli ileri teknolojilerin kullanılmasını gerektirir. Peki, dijital pazarlama neden önemlidir? İşte sebepleri;

1- Giderek daha fazla insan çevrimiçi alışveriş yapıyor
Forbes'a göre, tüketicilerin %82'si çevrimiçi arama yapıyor. İşletmeniz ürün ve hizmetlerini etkili bir dijital pazarlama stratejisiyle internet üzerinden sunmuyorsa, büyük kayıp yaşıyorsunuz demektir. Halihazırda ne kadar kar ediyor olursanız olun, ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi hale getirmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Dijital Pazarlamanın Önemi2- Dijital pazarlama, pazarlamanın en ölçülebilir şeklidir
Pazarlamada metriklerden daha önemli bir şey yoktur. Gazete veya televizyon reklamlarından metrik ölçmek neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, kaç kişinin reklamlarınızı televizyonda izlediği için ürünlerinizi satın aldığını doğru bir şekilde belirleyememenizdir. -

3- Yeni bölgeleri keşfetmek
Küreselleşen bir dünyada, sadece yerel müşterilerinize güvenemezsiniz. Size sadık olsalar bile, sınırları geçmeli ve diğer bölgelerde umutlar aramalısınız. Dijital pazarlama, geleneksel reklamlara kıyasla bu tür bir genişlemeyi çok daha kolay hale getirir, çünkü internette başlatılan reklamlarınız dünyanın her köşesinde görülebilir.

3- Dijital pazarlama uyarlanabilirdir
Bir televizyon reklamı için ödenen para istenen sonuçları vermediyse şirket büyük zarara uğrayabilir. zarara Dijital pazarlama ileyse ayarlamalar yapmak için kampanyalarınızın bitmesini beklemeniz gerekmez. Örneğin; internetten satış yapan bir işletmeniz varsa ve yatırım yaptığınız bütçeye göre dönüşüm oranınız çok düşükse, hedefleme veya reklam mesajınızı hemen değiştirebilirsiniz.

Ürün pazarlamada asıl amaç, doğru müşteriye daha fazla ürün satışı yapabilmektir. Günümüz gelişen teknolojileri sayesinde birçok marka metaverse girişimlerini yapmaya ve sanal gerçeklik üzerinden reklamlarını yapmaya başladı. Ülkelerin ve insanların internet erişim oranları arttıkça dijital pazarlamanın da önemi artıyor. İnsanların aradıkları ürünlere daha kolay ulaşması ve dünyanın herhangi bir yerindeki ürünü en iyi fiyat seçenekleri ile satın alabilmesi, dijital pazarlamanın neden önemli olduğunu gösteriyor. Türkiye’de ev ve mobil internet erişim oranının artması ile birlikte dijital pazarlama üzerinden alışveriş yapan kişi sayısı özellikle son yıllarda pandemi koşullarının etkisiyle katlanarak arttı.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital pazarlamanın faydaları kapsamında ürün ve hizmetler ile ilgilenebilecek olan kitleleri hacimsel olarak yönetme konusu gündeme geliyor. Kitle yönetiminde birçok araç bulunur. Biz, dijital pazarlama danışmanlığı alanında da Albert Solino olarak çeşitli araçlara ve deneyimli SEO Uzmanları ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu araçlardan biri pazarlama otomasyonudur. Pazarlama otomasyonu, hedef kitlenizle doğru platformda ve uygun içerikle ulaşmanızı sağlayarak satın alma sürecinin tamamlanmasına yardımcı olur. Marketing Funnel (Pazarlama Hunisi) şeklinde müşterileri gruplayıp, olabildiğince nihai ürün ve hizmetimizi satın alan müşteri haline getirme çalışmaları yapılır. Pazarlamanın görevi bir anlamda satışa olabildiğince destek olmak ve satışı çok basit hale getirmektir. İngilizcede de denildiği gibi satışı “a piece of cake”  haline getirmektir. Dijital pazarlama faaliyetlerinin en önemli avantajlarından biri kitleleri yönetebilmektir. Satın alan birkaç kişi olsa bile dokunulan, ulaşılan kişi sayısı çok fazla olabilir. Bu noktada aksiyona geçen müşterilere ulaşmaya çalışıyoruz. Teorik olarak bu tekniğin ismi AIDA’dır;

Attention (Dikkat Çekme): Pazarlamanın en tepedeki çemberi attention (dikkat çekme) ile başlar. Bir sürü reklam yaparak potansiyel müşteriyi bilgilendirirsiniz.

İnterest (İlgi Çekme): Dikkati çektikleriniz gittikçe azalır. Dikkat çekersiniz ama ilgilenmeyenler çıkar. Bunların arasından ilgisini çektiğiniz de olur.

Desire (Arzu Etme):  İlgilenenlere üründen bahsedersiniz, hoşnut kalmayanlar gider ve geri dönmez. Diğer ilgi gösterenlerin bir kısmı da ürünü beğenip almak ister.  

Action (Aksiyon):  Ürünü almak isteyenlerden bazıları bahanelerle iptal eder. Diğer istekliler iste ürünü alır. Action ürünü satabilmektir. 

Dijital Pazarlamanın AvantajlarıMarketing Funnel dediğimiz süreçte her bir adımı yönetmek gerekmektedir. Bu yönetim pazarlama otomasyonu araçlarıyla mümkündür. Her bir aşamanın çeşitli kayıpları bulunur. Ancak bu kayıpları minimumda tutup, potansiyel müşterileri saklamak icap eder. Bilgilendirme ve pazarlama faaliyetleriyle tekrardan müşteriyi yine aksiyona doğru ilerletebilirsiniz. Pazarlama otomasyonu araçlarını kullanmak bu kitleyi yönetme ve yönlendirmeyle muhtemel olabilir. Bunun haricinde kişilerden izin alarak, e-bültenler, hatırlatma e-mailleri ve sms'ler ile potansiyel kişilerle iletişim ve etkileşimde kalırsınız. İlk evreyi artırabilmek için sosyal medyada bir takım araçlar kullanabilirsiniz. Bu sayede, döngüyü olabildikçe etkili bir şekilde kullanarak nihai amaç olan satışa yardımcı olmayı gerçekleştirirsiniz. Adımların hepsini uyguladıktan sonra satışta tek bir adım kalır.

Kısaca, dijitalleşmenin avantajları kapsamında dijital pazarlama adımları kapsamında ilerleyince, maliyet düşer, yüksek yatırım getirisi ortaya çıkar, marka gelişir, paylaşım ve ölçümleme kolaylığı sağlanır, hızlı sonuçlar alınır, içerip performansı takip edilir ve talep yaratılır. 

Dijital pazarlama ajansları her zaman müşteri memnuniyeti odaklı hedefler belirler ve stratejilerini ona göre hazırlar. Albert Solino hizmetlerinden faydalanmaya başladığınızda, dijital pazarlamanın sağlayacağı tüm avantajlar hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Ürün ve hizmetlerin ulaştırıldığı, kitlelerin yönetilmesi ve ürünü satın almalarını sağlayacak çok fazla seçeneğin bir arada kullanılabiliyor olması büyük avantaj sağlıyor. 

Seo uzmanları ile verilen hizmetler sayesinde içerikler kaliteli oluşturuluyor ve dijital pazarlamanın tüm avantajlarından faydalanılması sağlanıyor. Hedef kitlenin yönetilebilmesi için dikkat çekme, ilgi çekme, arzu etme ve aksiyonun gerçekleşmesi eylemlerinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Dijitalleşme sayesinde, pazarlama işlemleri de düşük maliyetlerle yapılarak istenilen sonuçlara hızlı ulaşılmasını sağlıyor.

Neden Dijital Marketing?

Dijital marketing nedir tanımlaması, dijital platformların kullanılarak müşterilere ulaşılması olarak yapılır. Her marka, potansiyel müşterileri ile iletişim kurmaya, müşteri ihtiyaçlarını belirlemeye ve hangi ürünü aradıklarını öğrenmeye çalışır. 

Firmalar, bütçe tasarrufu oluşturabilmek, tasarruf yaparken daha fazla müşteriye ulaşarak daha fazla satış yapabilmek için dijital marketing sistemini tercih ediyor. Ürün pazarlama işlemlerinde, geleneksel pazarlamaya göre maliyetlerin daha düşük olması ve az bir bütçe ile farklı bölgelerdeki daha fazla müşteriye ulaşılabilmesi avantaj seçeneği olarak sunuluyor.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

İnternet erişim ile bağlantı yapılabilen her türlü platform seçeneklerinde dijital pazarlama yöntemleri kullanılabiliyor. Albert Solino, dijital pazarlama danışmanlığı hizmet seçeneklerinde tüm müşterilerinin nerelerde ve nasıl kullanılabileceği hakkında bilgi veriyor. Dijital pazarlamanın kullanılabildiği yerler şunlardır.

 • İnternet siteleri,
 • Blog sayfaları,
 • Sosyal medya platformları,
 • Online kataloglar,
 • Online PR çalışmaları,
 • İnfografiklerde,
 • Etkileşim araçları,

İnsanların internet aracılığı ile dijital olarak erişim yapabildiği tüm alanlar günümüzde, dijital pazarlamanın yapılabildiği alanlar olarak kullanılıyor. Firmalar, pazarlama stratejilerini oluştururken bu alanları en etkili şekilde kullanmayı hedefliyor. Pazarlanmak istenilen ürüne ihtiyaç duyan hedef kitlenin bulunduğu dijital platformlar birbirinden farklı olabiliyor. Hedef kitlenin en çok kullandığı ve kolay etkileşim oluşturabildiği alanlar, pazarlama alanları olarak seçilmelidir.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital Pazarlama Türleri /Dijital Pazarlama Yöntemleri

Albert Solino dijital pazarlama ajansı olarak sunduğu hizmetlerinde müşterilerine tüm pazarlama yöntemlerini sunuyor. İnternet ortamında satış yapabilmek için sektöre, ürün türüne göre pazarlama yöntemi seçilerek kullanılabiliyor. Firmalara büyük faydalar sağlayan dijital pazarlama çeşitleri şunlardır.

 • Arama motoru optimizasyonu,
 • İçerik pazarlama,
 • E-posta pazarlaması,
 • Sosyal medya pazarlaması,
 • Affiliate marketing,
 • Influencer Marketing,
 • Yeniden pazarlama,
 • Viral pazarlama,

Ürün pazarlama çok önemlidir ve firmaların doğru yöntemleri kullanması gerekir. Dijital pazarlamada sunulan çeşitler, firmanın yapısına, ürün türüne, hedef kitlenin yapısı ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösteriyor.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO), organik arama motoru sonuçlarıyla internet sitenize gelen trafik miktarını ve kalitesini artırma uygulamasıdır. Google'da ve diğer arama motorlarında, sayfanın üst kısmında ücretli reklamlar ve ardından da normal sonuçlar gösterilir. Örneğin Google SEO aracılığıyla gelen trafiği ücretli arama yoluyla gelen trafikten ayırmak için genellikle "organik arama trafiği" terimi kullanılır. Ücretli arama, genellikle arama motoru pazarlaması (SEM) veya tıklama başına ödeme (pay per click) (PPC) olarak adlandırılır.

Müşteri Portalı

Müşteri portalı, servis sağlayıcısı ile müşteri arasındaki ilişkiyi görebildiğimiz ve çeşitli aksiyonları sistem üzerinden alabildiğimiz bir platformdur. Bu portal sayesinde müşterilerimiz bir sorunları olduğunda sistem üzerinden şikayet ve dileklerini firmamıza iletebilir ve biz de bu isteğe yanıt vererek sorunu büyümeden halledilebilmekte ve uygun önerileri hayata geçirebilmekteyiz.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, gerçekten bir kitle oluşturmak ve potansiyel müşterileri çekmek için oluşturulan herhangi bir içerik anlamına gelir ve bu, sosyal medya gönderileri, SEO uyumlu makale gönderileri, videolar, podcast'ler vb. şekilde olabilir. Genelde amaç, organik web sitesi trafiğini artırmak, satışı artırmak ve (nihayetinde) satış ekibinin daha fazla anlaşmayı daha hızlı kapatmasını sağlamak için içeriğin yayınlanmasını sağlamaktır.

Dijital pazarlama uzmanı kişiler, içerik pazarlama işlemlerinde ürün satışından daha çok müşteri güvenini kazanmaya odaklanırlar. İçerik pazarlaması, maddi gelir elde etmeyi değiş güven ilişkisinin oluşmasını her zaman ön planda tutar. 

Pazarlama yönteminin temelinde hedef kitlenin ilgisini çekmek, ürünü ve markayı tanımasını sağlamak, güvenini kazanmak ve son aşamada satış işlemini gerçekleştirmek yer alıyor. Her firma mevcut müşterilerini korumak ve yeni müşteriler eklemek için içerik pazarlamasına önem veriyor. 

Pazarlama işlemlerinde müşteri güvenlerinin kazanılabilmesi için doğru yöntemlerin ve uzman kişilerin kullanılması gerekiyor. Yanlış yöntemlerle hedef kitle güveni kaybedildiğinde tekrar kazanmak zor olacak ve zararı daha büyük oranda hissedilecektir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya stratejisi, sosyal medyada yapmayı planladığınız ve başarmayı umduğunuz her şeyin bir özetidir. Eylemlerinize rehberlik eder ve başarılı olup olmadığınızı bilmenizi sağlar. Sosyal medya pazarlaması, işletmenizi ve ürünlerinizi Facebook, Instagram, Linkedin ve Twitter gibi çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtmak için içerik oluşturma eylemidir. Satışları ve marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olmak için sosyal medya pazarlaması kullanılabilir.

sosyal medya pazarlaması

Eposta Pazarlaması

E-posta pazarlaması, sosyal medya, SEO ve bağlı kuruluş pazarlamasını geride bırakarak hala en etkili pazarlama kanallarından biri olarak sıralanmaktadır. E-posta ile pazarlama, işletmenizin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için e-postayı kullanan güçlü bir pazarlama kanalıdır,  doğrudan pazarlama ve dijital pazarlama biçimidir. Bu pazarlama tekniği, hedef kitlenizle ilişki kurmanıza yardımcı olurken, bloğunuza, sosyal medyaya veya diğer insanların ziyaret etmesini istediğiniz herhangi bir yere trafik çekmenize yardımcı olur.

Video Pazarlaması

Video pazarlama, farkındalığı artırmak, etkileşim oluşturmak ve satışları artırmak için videonun kullanılmasıdır. Dijital pazarlamanın bir parçasıdır ve içerik pazarlamayla örtüşür. Bu pazarlama, işletmelere eğlenceli grafikleri, ilgi çekici müziği veya stilistik resimleri entegre ederken işletmelerinin önemli özelliklerini hızlı bir şekilde sergileme fırsatı verir.

Video Pazarlaması

Web Sitesi Pazarlama

Web sitesi pazarlaması, siteye trafik çekmek için bir internet sitesinin yapabileceği stratejik promosyonudur. Amaç, bir şirketin ürün veya hizmetleriyle ilgilenebilecek kişileri çekmektir. Bir siteye daha fazla trafik gelmesi, daha fazla fırsat anlamına gelir.

Dijital Pazarlama Alanları

Dijital pazarlama, modern dünyanın en kazançlı endüstrilerinden biri oldu. Sadece bir dizüstü bilgisayar ve internet bağlantısıyla, dijital pazarlama yoluyla yapabileceklerinizin ve ne kadar para kazanabileceğinizin gerçekten bir sınırı yok. Mesajınız veya ürününüzle dünya çapında milyonlarca kişiye saatler içerisinde ulaşabilirsiniz.

İşte en çok talep gören dokuz dijital pazarlama stratejisi;

1-Sosyal medya pazarlaması

2-Arama motoru pazarlaması

3-Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama

4-İçerik pazarlama

5-Dijital halkla ilişkiler

6-Email pazarlama

7-Müşteri portalı

8-Mobil pazarlama

9-PPC (Pay Per Click / Tıklama Başına Ödeme)

Digital marketing nedir tanımlamasını yaparken kendiniz için hangi pazarlama tekniklerini kullanacağınıza da karar verebilirsiniz. Tüm tekniklerin doğru kullanılması pazarlamada hedeflenen başarıya daha kısa sürede ulaşılmasını sağlayacaktır. Etkin ve doğru pazarlama işlemleri için belirlenen teknikler şunlardır.

 • İçerik pazarlama teknikleri,
 • Mobil araçlar,
 • Sosyal medya araçları,
 • Site içi kampanya seçenekleri,
 • Hedefleme,

Pazarlama yapabilmek için markanız için bir hikaye oluşturmalısınız. Bu hikaye oluşturma, içerik pazarlama teknikleri kullanılarak yapılır. İçerikle oluşturulurken, müşterinin dikkatini çekecek yazı ve görseller kullanılır. Müşteri kitlesine ürünü daha iyi tanıtabilmek için içeriklerde verilmek istenen mesajın çok net olması önemlidir.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir?

Geleneksel pazarlamada birebir insanlarla iletişimde olup, pazarlama aktivitesini reel ortamda gerçekleştirmek söz konusudur. Beş duyu organının da kullanıldığı bir etkileşim mevcuttur. Dolayısıyla, geleneksel pazarlama, belirli ürün, hizmet ya da markanın, afiş, televizyon, gazete ve billboard gibi geleneksel yöntemler vasıtasıyla hedeflenen kitleye tanıtımı ve kitle eğilimini amaçlar. Örneğin, direkt pazarlama olarak Ayşe Teyze yaptığı ürünü kapı kapı gezerek satmaya çalışır. Geleneksel pazarlamanın alt dalı olan basılı pazarlama olarak broşür bastırıp apartmanlara asar. Fuar, kermes ya da pazar gibi yerlere katılım da geleneksel pazarlamanın içinde yer alır. Televizyon reklamları dijital pazarlamanın içine girmemektedir, yani gelenekseldir.

Geleneksel pazarlama ve online pazarlama arasındaki en büyük fark ölçülebilir olmaktır. Geleneksel pazarlama faaliyetlerini ölçmek, takip etmek, digital marketing yöntemlerine göre çok daha zordur. Örneğin, sahip olunan ilanları apartman girişine astık. Bu ilanları, net bir şekilde kaç kişinin gördüğünü tespit edemeyiz. Sadece tahmini bir ulaşım kitlesi elde edebiliriz. Apartmanda yaşayan ve apartmana giren-çıkan kişi sayısından tahmini bir rakam elde edebiliriz ama ilanın gerçekten incelenip incelenmediği bilgisine ulaşamayız. Televizyon reklamlarında da aynı olay söz konusu olmaktadır. Çok popüler bir dizi arasında reklam verildiğini düşünelim. Bu reklamı kaç kişinin izlediğini net olarak bilemeyiz. Yalnızca diziyi izleyen kişi miktarından tahmini bir hesaplama yapabiliriz. Bu noktalarda ölçümleyebilmek sadece tahmini bir yaklaşımla mümkündür. Yazılı basımda bir reklam verildiği zaman o reklamı kaç kişinin gördüğünü, okuduğunu ve bunun ne kadarının satışı etkilediğini görmek ya da tahmin etmek olası değildir. Dijital pazarlama yöntemlerinde ise tüm neticelere ulaşabilmek mümkündür.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir

Dijital pazarlamada durum farklı gelişir. Bilgisayarın, teknolojinin, dijital ortamların en büyük güçlerinden biri, birçok şeyi ölçülebilir hale getirmesidir. Mesela, arama motorunda “özel doğum günü pastası” veya “Beykoz bölgesindeki pastaneler” diye aratıldığında, sahip olunan reklamın orada gerçekten çıkıp çıkmadığı, tıklanıp tıklanmadığı sonucuna yüzde yüz ulaşabiliriz. Siteye tıkladıktan sonra ne yapıldığının da takibini gerçekleştirme şansımız bulunur. Dijital pazarlamada uçtan uca izlenebilirlik söz konusudur. Pazarlama bütçesini çok daha doğru sonuçlar alınabilecek yerlere aktarma imkânı ortaya çıkar. Özellikle küçük-orta boy şirketler, kobiler ya da bireysel iş yapan şirketler, pazarlama bütçelerini daha etkili kullanmak zorundadır çünkü daha kısıtlı imkâna sahiplerdir. 

Etkili sonuçlar alma noktasında, dijital pazarlama faaliyetleri daha fazla imkân sunar. Başka bir avantaj olarak çok daha kısıtlı kaynaklarla binleri, on binleri hatta milyonları yönetme şansınız vardır. Eriştiğiniz kitlelerde neler gerçekleştirildiğinin istatistiğini aldıktan sonra, çok daha ölçeklenebilir etki almak dijital pazarlamada mümkündür. Örneğin, bir hedefiniz var ve elinizde bir saçma tüfeği bulunuyor. Bu saçma tüfeği, geleneksel pazarlama olarak düşünelim. Tüfek ateşlendiğinde bir sürü saçma etrafa dağılır ve hedefe bir şekilde gitmeye çalışır. Bir de, elimizde tam nokta atışı yapabilen yani, tam hedef alabilen bir sniper olduğunu düşünelim. Dijital pazarlama bir anlamda sniper gibi hedefinizi 12’den vurabileceğiniz bir araçtır. Geleneksel pazarlamada hedef var, oraya bir kurşun atılıyor ama denk gelme oranı belli olmuyor.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlamanın başlıca unsuru internet sitesidir. Gerçek hayatta şirketlerin bir ofisi vardır. Müşteriler bu ofisi, ofise geldiğinde hangi kişileri bulacağını, hangi ürünü ve hizmeti alabileceğini bilir. Dijital mecrada ofis=internet sitesidir. İnternette dolaşan biri, bir arama motoru sonuç sayfalarında bilgi arıyor olabilir, herhangi bir şey izliyor olabilir, herhangi bir gazete okuyor olabilir. Bu kişiler için ofis internet sitedir. Dolayısıyla, bir internet sitesine sahip değilseniz, dijital mecrada da yoksunuzdur. Ofis olmadan iş, internet sitesi olmadan dijital pazarlama olmaz, dijital pazarlama adımları takip edilemez.

İnternet sitesi tek başına yeterli değildir. Tıpkı ofisinizi ziyaret eden müşterinin iyi ve temiz bir ortam bulmak istediğinde ofisinizi ona göre dizayn edip gelen müşterilere iyi bir izlenim uyandırmak gibi, internet sitenizde de benzer faaliyetlerde bulunmanız gerekir. Online olarak dolaşan ve internet sitesine gelen ziyaretçileri aynı şekilde kaliteyle, onların ihtiyaçlarını görecek şekilde karşılamalısınız. Müşteriler bilgi arar. Misal, bir müşteri telefon ve e-mail gibi iletişim bilgilerine ulaşmak isteyebilir. Sitede iletişim formu varsa, bu formun çalışıyor nitelikte olması gereklidir. İletişim formu çalışmıyor haldeyse, pozitif bir izlenim ortaya çıkmaz. 

İnternetteki varlık çok ciddiye alınması gereken bir konudur. Sadece internet sitesini kurup reklam vermekle iş bitmez. Gelecek ziyaretçilerin ihtiyaçlarını ve esas amaçlarını bilerek tasarlanan bir internet sitesi olmalıdır. Etkili bir internet sitesine sahip olmak için ziyaretçilerin tanınması çok mühimdir.

Dijital pazarlama stratejileri sürekli güncellenmeli ve teknolojiye uyumlu seçenekler kullanılmalıdır. Dijital işlemlerde ana unsur her zaman internettir. Markanızı ve ürünlerini en iyi şekilde tanıtabilecek bir web sitesine sahip olmak, ürün paylaşımları yapmak dijital pazarlamanın stratejilerini uygulamaya başlamanızı sağlayacaktır. Firmalar, internet sitesi sahibi olmadan dijital pazarlama yapamayacaktır. Dijital ortamlarda pazarlama yapabilmek için öncelikle web sitesi ya da blog sayfası oluşturulmalıdır. Daha sonra etkileşim oluşturacak içerikler hazırlanır. Hedef kitleye ulaşmak için stratejiler belirlenir ve uygulanır. Dijital strateji, pazarlama işlemlerinde izleyeceğiniz yol ve yöntemlerin belirlenmesidir. Bunun için ürün reklamını hangi araçlarla nasıl yapacağınızı belirlemelisiniz. Seo uyumlu web sitesi tasarımı ile işe başlayabilir, uzmanlardan yardım alarak en iyi strateji planları hazırlayabilirsiniz.

Online Pazarlama Stratejileri

Online Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlamayı gerçekleştirirken önce, internet sitesine kimin gelmesi ve dijital mecrada kime ulaşılmak istediğinizi değerlendirmelisiniz. Hedef kitlenin, internet sitesine daha fazla nasıl çekebileceğinizi belirlemelisiniz. Bu bağlamda, internet sitesi trafiği olan ya da yönlendiren mecralardan bahsedebiliriz. İnternet trafiğini yönlendiren en önemli mecra arama motorlarıdır. İnsanlar temel olarak belirli bir bilgi için interneti kullanır. Dijital mecrada etkileşim 3 yolla yapılır;

Birinci yol: Yazılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bir blog sayfasının ya da herhangi bir bilgi sayfanın yazılı bir şekilde ziyaretçi tarafından okunması, dijital mecrada etkileşimin ilk yoludur. 

İkinci Yol: Etkileşimi, resim ve fotoğraf yoluyla yapabilirsiniz. Güzel bir resim, tasarım, ürünlerin ve hizmetlerin fotoğrafları gibi şekilde bir etkileşim söz konusu olabilir. 

Üçüncü Yol: Etkileşimi video yolu ile yapabilirsiniz. Video çekebilirsiniz.

Fotoğraf ve resmi, hem yazılı iletişimde hem de videoda kullanabilirsiniz. Ayrıca yazılı iletişimde de videolar üretebilirsiniz. 

 

Dijital Strateji Nedir?

Dijitalin giderek daha önemli bir rol oynadığı hiper bağlantılı bir dünyada, dijital strateji tüm şirketler için temel stratejilerden biri haline geldi. Dijital strateji, belirli hedef kitlelerle dijital temas noktaları aracılığıyla temasa geçmek amacıyla kesin bir şekilde organize edilen eylemler dizisidir.

Dijital strateji, şirket ve ürünleri için görünürlük sağlamak için kullanılır. Tüketicinin ilk refleksi, arama motoruna bir şirketin veya yeni bir ürünün adını yazarak var olduğundan emin olmak, ek bilgi aramak ve müşteri yorumlarını bilmektir. Satın alma eyleminde e-itibar belirleyici değilse, halkın böyle bir markaya veya böyle bir profesyonele sahip olduğu algısında giderek daha önemli hale geldiği muhakkaktır.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama stratejisi, genel marka hedeflerine ulaşmak için bir şirketin çeşitli dijital medyaları, yani web (site, web pazarlama, sosyal ağlar ...) ve mobil (uygulama, iletişim yöntemleri) üzerinde yürütülen bir eylem planıdır. iş hedefleri veya marka bilinirliğidir. Bu nedenle digital marketing, bir şirketin iletişim planının bir parçasıdır.

Belki de dijital pazarlama faaliyetleri yaklaşımınızı yönetmek için henüz dijital çözümleri kullanma fırsatınız olmadı.

dijital pazarlama nasıl yapılırAncak, adım adım ilerlemenizi sağlayacak araç veya hizmet seçeneklerimiz sayesinde görünürlük kazanabilir ve müşteri kitlenizi geliştirebilirsiniz. Ürün pazarlama stratejileri, hedefe ulaşmak için kullanılacak araç türlerine göre değişir. Dijital medya ve pazarlama hizmetleri ile profesyonel hizmetler veriliyor. Şirketler, hedefe ulaşabilmek için web ve mobil ağlar üzerinden yürütülen web pazarlama, sosyal ağlar, mobil uygulamalar ve farklı iletişim yöntemlerini kullanır. Dijital pazarlamanın yapılabilmesi için yapılacak işlemler şunlardır;

 • Dijital bir strateji geliştirin
 • Web'de görünür olun
 • Sosyal medyaya yatırım yapın
 • Müşteri sadakati oluşturun
 • Ortak çalışma araçlarını kullanın
 • Ürün reklamlarını yapacak kaliteli ve seo uyumlu içerikler oluşturmak,
 • Ürün çeşitliliğini sağlamak,
 • Müşteri taleplerini karşılamak,

Bu işlemlerden sonra web sitenizde yer alan ürünlerinizi inceleyen müşteriler, satın alma eylemini gerçekleştirmek için sipariş oluşturmaya başlayacaktır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital pazarlamacı, bir hedef pazar belirlemek, bir marka imajı oluşturmak ve dijital teknolojiler için bir pazarlama kampanyası oluşturmak ve sürdürmek için bir şirketin pazarlama ekibiyle birlikte çalışan kişidir.

Dijital pazarlama, birçok fırsatı olan dinamik ve hızla değişen bir endüstridir. İyi bir dijital pazarlamacı, yazma, kodlama, grafik tasarım ve satış psikolojisi dahil olmak üzere birçok farklı alan hakkında biraz daha bilgi sahibidir.

Dijital pazarlamacı, mevcut tüm dijital pazarlama kanallarını kullanarak bir web sitesini çevrimiçi olarak tanıtmaktan sorumlu çeşitli becerilere sahip bir profesyoneldir.

Dijital Pazarlama Uzmanı NedirDijital pazarlamacının iş sorumlulukları şunları içerir:

 • SEO kampanyalarının tasarımı, uygulanması ve takibi
 • PPC kampanyalarının analizi ve optimizasyonu
 • İçerik pazarlama kampanyalarının denetimi
 • Sosyal medya kullanımı
 • Dijital pazarlama ekibinin diğer üyelerini yönetme
 • Tüm dijital kampanyaların faaliyetlerini koordine etmek
 • Hedefler belirleme ve tüm dijital pazarlama kanallarının performansını analiz etme

Albert Solino pazarlama ajansı tüm hizmetlerini uzman ekipleri ile sunuyor. Dijital pazarlama uzmanı, dijital platformlar üzerinde, Pazar hedefi belirleyen, marka imajı oluşturan, pazarlama kampanalarını hazırlayan ve sürdürülmesini sağlayan, pazarlama ekibi içerisinde yer alan kişidir. Dijital alanlarla ilgili değişimler çok hızlı gerçekleşiyor ve pazarlama ile ilgili değişimlerin uzman kişiler tarafından takip edilmesi gerekiyor. Pazarlama uzmanları, web tasarımı, grafik tasarımı, satış stratejileri oluşturabilen, satış psikolojisine sahip olan ve süreci başarıyla yürüten kişilerdir. Belirli bir marka ya da firma adına görev yapan pazarlama uzmanları, dijital pazarlamanın iş sorumluluklarına sahiptir ve tüm işlem adımlarını eksiksiz takip eder. İçerik pazarlamadan, sosyal medya kullanımına ve dijital kampana faaliyetlerinin koordine edilmesine kadar birçok sorumluluğu vardır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Ne Gerekir?

Dijital pazarlamada kariyer yapmak için bugün atabileceğiniz 11 adım:

 1. Dijital pazarlamanın temellerini öğrenin
 2. Dijital pazarlama eğitimi ve sosyal medya uzmanlığı eğitimi alın
 3. Kendi sitenizi yaratın
 4. SEO uzmanı olun
 5. Google Ads sertifikası alın
 6. Facebook Reklamlarında uzmanlaşın
 7. Google Analytics Uzmanı Olun
 8. Serbest çalışan olarak dijital pazarlama işi alın
 9. Gerçek bir staj yapın
 10. Yeni güncellemelerden haberdar olun ve öğrenmeye devam edin
 11. Dijital pazarlama araçlarını kullanmayı öğrenin

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama danışmanının temel işlevi, şirketlere yeni müşterilere ulaşmak için faaliyetlerini internette etkin bir şekilde yayma konusunda tavsiyelerde bulunmak ve destek olmaktır. Dijital pazarlama sektörü sürekli geliştiğinden, danışman en iyi uygulamaları müşterilerine iletebilmek için en son dijital trendleri (SEO, sosyal medya vb.) sürekli bir şekilde takip eder.

Dijital iletişim danışmanı, bir müşterinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak en uygun yolları belirlemek için marka evrenini ve faaliyet alanını analiz eder ve ardından işletmeye özel bir strateji oluşturur.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir

Her alanda olduğu gibi pazarlamanın dijital olarak yapıldığı alanlarda da danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyulur. Dijital pazarlama danışmanları, şirketlerin pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi, yeni müşterilerin bulunması ve dijital platformlarda faaliyetlerin daha etkin olmasını sağlar. Pazarlama sektöründe yaşanan gelişmeler, son teknoloji trendleri, sosyal medya ve seo uygulamaları sürekli takip edilir. Hedeflere ulaşılması için en iyi desteklerin verilmesini sağlayan dijital pazarlama danışmanları şunları yapar;

 • Satışlarınızı iyileştirir.
 • Sektörünüze göre uyarlanabilecek trafik kaynaklarını belirler.
 • Mevcut dijital pazarlama stratejinizin analizini yapar.
 • Marka bilinirliğinizi geliştirir.
 • Müşterilerinizle etkileşimi geliştirir.
 • E-posta pazarlama kampanyalarını yönetir.
 • İstatistikleri analiz eder.

En iyi danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilmek için Albert Solino dijital pazarlama danışmanlığı hizmetlerini inceleyebilirsiniz: http://www.albertsolino.com/dijital-pazarlama-danismanligi/

 

Dijital Pazarlama Uygulamaları

Dijital pazarlama kampanyalarınızı yönetmek sürekli dikkat gerektirir. Neyse ki, nerede olursanız olun çevrimiçi varlığınızı oluşturmanıza yardımcı olacak çok sayıda dijital pazarlama uygulaması bulunur. İşte birkaçı;

Canva 

Canva, hareket halindeyken grafikler oluşturmanıza olanak tanıyan bir tasarım uygulamasıdır. Sosyal medya veya e-posta için hızlı bir grafik oluşturmanız gerekiyorsa bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu uygulama, öğeleri yerine sürükleyip bırakmanızı kolaylaştıran önceden oluşturulmuş şablonlar sunar. Ayrıca, şablonlarınızı markanızın benzersiz stiliyle özelleştirmenizi de kolaylaştırır.

Evernote

Evernote ile tüm notlarınızı, fikirlerinizi ve hatırlatıcılarınızı tek bir yerde saklayabilir, böylece hiçbir şeyin izini kaybetmezsiniz. Pazarlama ekibinizin düzenli kalmasına yardımcı olur ve ekibinizin bir proje veya kampanya hakkında tüm doğru bilgilere sahip olmasını sağlar.

Facebook Ads Manager

Reklam kampanyası planlarınızı düzenleyebilir ve bütçenizi ayarlayabilirsiniz. Reklamlarınıza ne kadar harcadığınızı kontrol etmenizi ve bütçenizi değiştirmeniz, kısmanız veya artırmanız gerekip gerekmediğini daha kolay belirleyebilirsiniz.

Buffer 

Buffer uygulamasıyla sosyal medya gönderilerinizi takip edebilir ve nasıl performans gösterdiğini görebilirsiniz. Sosyal paylaşımlarınızı izleyebilir ve etkileşim sekmelerini tutabilirsiniz.

Feedly

Feedly, yeni trendler ortaya çıktığında kolayca izlemenizi sağlar, böylece en alakalı bilgileri rekabetinizden önce hedef kitlenize sunabilirsiniz. Feedly ile güncel içerik oluşturabilir ve sosyal medyada hedef kitlenizle paylaşabilirsiniz. Sektörünüzün zirvesinde kalacak ve hedef kitlenizi bilgilendireceksiniz.

Albert Solino dijital pazarlama danışmanlığı tüm bu uygulamaların ve çok daha fazlasının kullanıldığı bütünlüklü bir pazarlama stratejisi kurarak markanızı geleceğe taşır. Uzman kadromuzla iletişime geçerek dijital pazarlama ve ajans hizmetleri ile ilgili sunulan tüm hizmet seçenekleri hakkında bilgi ve teklif alabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Örnekleri

Dijital pazarlama örnekleri kapsamında birçok isim verebiliriz;

Bugün dünya çapında 2,3 milyardan fazla insan sosyal medyayı kullanıyor. Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal platformlarında ücretsiz profiller oluşturmanın yanı sıra işletmenizin daha fazla müşteriye ulaşması için ücretli sosyal reklamları kullanabilirsiniz.

Digital marketing kapsamında Airbnb'yi örnek alalım. Airbnb sosyal platformlarda mükemmel organik varlığını sürdürürken, aynı zamanda seyahatlere sebep olan reklamlar kullanıyor.

Airbnb, benzersiz konaklama mekanlarını akıllı metinler ve fotoğraflar birleştirerek, hedef müşterilerle etkileşim kurmak ve onları dönüştürmek için sosyal medya reklamcılığından yararlanır.

 

google dijital pazarlama

-Sephora, piyasada dijital marketing alanındaki en büyük oyunculardan biri olarak görülüyor. Bunun nedeni büyük bir çevrimiçi varlığa sahip olmayı başarmalarıdır.

Şirketin odak noktası, hedef kitlesinin olduğu yerde olmaktır. Ürünler görsel açıdan oldukça çekici olduğu için sosyal medyanın elbette büyük bir rolü vardır.

Sephora Instagram'da satış yapıyor, web sitelerinde harika bir kullanıcı deneyimine sahipler ve mağazaları için coğrafi olarak konumlandırılmış reklamları keşfediyorlar.

dijital pazarlama danışmanlığı

 

-Bu dijital pazarlama örnekleri arasında Domino's, yeni teknolojileri bilmenin ve hızlı hareket etmenin nasıl fayda sağlayabileceğini anlamak için iyi bir örnektir.

Domino's Anyware, ürünün kendisine değil, onu nasıl sipariş ettiğinize odaklanır. Yazılım sesle etkinleştirilir ve ne istediğinizi yorumlayıp anlayabilen bir AI ile bağlantılıdır. Evet satışı artırır ancak bu stratejinin en büyük getirisi marka imajıdır.

Özellikle genç kitleler arasında teknolojiyi benimseyen bir şirket olarak tanınmak büyük bir avantajdır.

Dijital pazarlama hizmeti için kullanılan yöntemler, dijital sistemlerin gelişmesi ile birlikte giderek artıyor. En çok ve etkili biçimde kullanılan pazarlama örnekleri, e-ticaret siteleri ve sosyal medya hesaplarıdır. Günümüzde, dünya genelinde milyarlarca insan en popüler sosyal medya platformları üzerinden iletişim kurabiliyor. Sosyal medyanın bu imkanları, dijital pazarlamanın bu platformlarda daha kolay yapılmasını sağlıyor. Dijital pazarlama örnekleri için Twitter, Facebook, Instagram, Tiktok, Youtube gibi platformlar gösteriliyor. Bu platformlarda, kişilerin ya da markalar ücretsiz profil oluşturarak, ürün ve hizmet reklamları yapmaya başlayabiliyor. Daha fazla müşteriye ulaşmak isteyenler, platformların sunduğu ücretli reklam ve pazarlama hizmetlerinden de faydalanabiliyor.

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansları Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.

Dijital Pazarlama ile İlgili Merak Edilenler

SEO ve dijital pazarlama nedir?

SEO ve dijital pazarlama yaklaşımları arasında büyük bir fark yoktur. İkisi de aynı işlevleri yerine getirir ve aynı becerilere sahiptir. Sadece pazarlama ihtiyaçları için farklı başlıklara başvurulur.

SEO çalışanları organik hitleri getirmekle meşgulken, dijital pazarlamacılar SEO'nun ötesine geçen toplam çevrimiçi varlığı hedeflemektedir. Uygulamada, bir SEO danışmanı genellikle dijital pazarlamanın diğer alanlarıyla ilgilenir.

Dijital pazarlama türleri nelerdir?

Dijital pazarlama genel olarak 7 ana kategoriye ayrılabilir:

 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Tıklama Başına Ödeme (PPC)
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • İçerik Pazarlaması
 • E-posta Pazarlaması
 • Mobil Pazarlama
 • Pazarlama Analitiği
Doğrudan ve dijital pazarlama nedir?

Doğrudan pazarlama, müşteriyi veya potansiyel müşteriyi etkilemek amacıyla hedeflenen bir reklam tekniği ve pazarlama biçimidir.

Dijital pazarlama, bazı internet (örneğin arama motorları, Facebook, Twitter ve PPC) ve diğerleri internet tabanlı olmayan (örneğin SMS ve MMS) çeşitli dijital medya kanalları aracılığıyla markaların tanıtımı ve hizmetlerin /ürünlerin pazarlanmasıdır.

Neden dijital pazarlama?

-Müşterileriniz çevrimiçi ortamda bulunuyor

-Maliyeti daha uygun ve daha hızlı

-Rakipleriniz de dijital pazarlama yapıyor

-Müşterilerinize hızlı ulaşabiliyorsunuz

-Cep telefonu kullanıcılarına da hizmet veriyor

-Markanızın itibarını oluşturuyor

-Yüksek gelir sunuyor