Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 

Günümüzde pek çok kişi veya iş yerleri çıkarak oldukları ürünlerin reklamlarını yapmak istemektedirler. Kişilerin veya kurumların yapmış olduğu ürünler artık daha çok dijital ortamlarda pazarlanmaktadır bunun en büyük nedeni çağımızın getirmiş olduğu yüksek teknolojidir. En basitinden bu teknolojileri cep telefonlarında bulabiliyoruz.

Hemen hemen herkesin kullanıyor olduğu platformlarda reklamlar vermek pek çok üretici için mantıklıdır. Üreticilerin reklamlarını yapacağı ürünler için belirli dijital pazarlama stratejisi oluşturması bu konuda çok önemlidir.

Üreticilerin dijital pazarlama basamaklarını oluşturmasında ürünlerin hangi kitleye hitap ettiği yani seslendiği çok önemlidir. Üreticilerin pazarlamada verecekleri en önemli karar hangi kitleyi hedef aldıklarıdır. Alınan hedef kitleler üreticilerin gelirlerini oluşturacaklarından ilk olarak kitlenin belirlenmesi çok önemlidir.

Üreticilerin oluşturacağı dijital marketing ürünleri pazarlamak için internet ortamını en verimli biçimde kullanmaktır. 1990 yıllarında başlayan dijital marketing günümüzde çok büyük önem kazanmış veya bu önemini korumaya devam etmektedir.

Dijital marketing günümüzde bu denli önemli olmasının sebebi teknolojinin çok gelişmiş ve çok kolay ulaşılabilir olmasıdır. Ürünlerin e ticaret ve dijital pazarlama sayesinde çok daha kolay kullanıcıları sunulması günümüzde insan hayatını kolaylaştıran etmenlerdir.

Günümüzde pek çok ürüne insanlar çok kolay bir biçimde ulaşabilmektedir yani aynı ürünü üreten iki hatta daha fazla satıcıya da çok rahatlıkla ulaşılabilir bu nedenle üreticilerin doğru olan dijital pazarlama yöntemlerini bulup hedef kitlelerini kendilerine yöneltmeleri dijital pazarlamada üreticilerin düşünmesi gereken önemli etmenlerdendir.

Eğer dijital pazarlamada doğru olamayan yöntemler kullanılırsa sizlin gibi diğer üreticilerin belirlemiş olduğu daha iyi pazarlama yöntemine sahip girişimcilerin sizin hedef kitlenize ulaşmış olur.

Dijital pazarlamada en önemli etmenlerden birisi hedef kitleyi belirlemek ve onlara ulaşmaktır bu nedenle ne tür bir girişim yapılırsa yapılsın hedef kitleyi daima ön planda tutmak sizin ve satacağınız ürünler için en iyi seçenek olur. Hedef kitlenizle gerektiği noktalarda iletişim içinde olmanız veya bir pazarlama yöntemi olan yeni ürünlerden onları haberdar etmek içine postlar göndermek sizlerin için iyi bir pazarlama stratejisi olacaktır.

Dijital Strateji Nedir?

Çağımızda git gide daha da popüler bir meslek olan girişimcilik, kişilerin yeni üretecekleri veya eskiden piyasada bulunan ürünleri geliştirip tekrar piyasaya sunmayı sağlayan bir meslektir.

Bu meslekte de en önemli olay dijital pazarlama stratejisi olmuştur. Peki dijital pazarlama stratejisi nedir? Bu sorunun cevabı şöyle verilebilir: Dijital pazarlama stratejisi kişilerin, kurumların veya girişimcilerin piyasaya sürmek istediği ürünü internette yani dijital bir platformda reklamını oluşması olayıdır.

digital marketingGünümüzde bir ürünün en etkili tanıtılma planı reklam yapmaktır. Bu reklam en kolay ve en ucuz yöntemle yani internet ortamında yapılabilir. Reklamların dijital çağda bu denli kolay görülmesini nedeni ise herkesin dijital platformlara giriş yapacağı elektronik cihazlara çok rahatlıkla ulaşabiliyor olması.

Günümüzde en kolay reklam yapılacak yer internettir yani pek çok kişinin kullandığı sosyal platformlar ürününüzü satın alabilecek kişileri barındırmaktadır. Bu nedenle doğru reklam ve doğru pazarlama stratejisi ile ürününüzün reklamını çok rahat bir biçimde yapabilirsiniz. Bu durumda üreticilerin yapacağı en önemli şey ise doğru bir dijital pazarlama stratejisi geliştirme yöntemi belirlemek olacaktır.

Doğru bir dijital pazarlama stratejisi ile her ürün çok kolay bir biçimde alıcısı ile buluşturulabilir. Bu noktada önemli olan kısım ise doğru planı ve basamakları belirleyip bu basamakları takip etmek ve ürünü kişilerle buluşturmak olacaktır. Üreticilerin oluşturması gereken bir önemli nokta ise dijital reklam stratejileri olmaktadır.

Doğru reklam her türlü müşteriyi size çekebilmektedir bu nedenle yapacağınız her reklam önemlidir ama dijital platformda yapacağınız her reklam sizin lehinize olacaktır. Dijital platformlarda her türlü bilgi veya ürün çok çabuk yayıldığı için bu noktada ne kadar reklam yaparsanız o kadar kişiye ulaşmış olacaksınız.

Dijital ortamlarda reklam yapmanın bir diğer ve hızlı yolu ise sosyal medya platformlarını kullanmak olacaktır. Sosyal medya platformlarında çok fazla takipçiye ulaşmış kişilerde belirli ücretler karşılığında sizlerin ürünün reklamını yapacaklardır.

Her geçen gün sosyal medya kullanımının arttığını göz önünde bulundurursak bu ürünlerin için çok mantıklı bir karar olacaktır. Sosyal medyada yapacağınız bir reklam bile sizleri ürünlerinizi pek çok adım ileri taşıyacaktır. Bu nedenle sosyal medya platformları reklam yapmak oldukça büyük bir adım olacaktır.

Sosyal medya platformlarını da kullanmak dijital medya stratejileri olarak adlandırılabilir. Bu dijital reklam stratejileri hem markanızı hem de ürününüzü çok fazla kişiye ulaştıracaktır.

Eğer kişilere reklam vermek istemiyorsanız bile sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapmak bile doğru hashtagler ile bu konuda yani ürünlerinizle ilgilenen kişileri sizlere çekecektir. Yani sosyal medya platformlarını ürünlerinizi tanıtmak için kullanmanız sizler için çok önemli bir adım olacaktır.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Pek çok üretici sahibi reklamlarını yapmak için artık dijital platformları kullanmaktadır ama bu ürünleri üreten tek üretici o kişiler olmayacaklarından ürünlerini ön plana çıkarmak için yollar aramalıdırlar. Bu yolları belirlemek içinse belirli başlı yöntemler vardır. Üreticilerin doğru stratejiyi belirmesi ürünleri için oldukça önemlidir. Doğru strateji ve kaliteli ürün sayesinde piyasada çok önemli noktalara çıkabilirsiniz. Stratejiler belirlenirken hedef kitlenin göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Peki doğru dijital pazarlama stratejileri nelerdir? Bu sorunun cevabı şöyle verilebilir:

Arama motoru kullanımı: Bu dijital pazarlama yönteminde kişilerin internet tarayıcılarında arattığı sözcüklere göre ürünlere anahtar kelimeler koymak ve daha kolay anlaşılmasını sağlamak yer almaktadır.

1) E posta pazarlaması: Bu pazarlama yönteminde kişilere yeni çıkardığınız ürünlerin tanıtımlarını e posta yoluyla yapmanız ve kişinin bunu en kolay yoldan görmesini sağlamak yer almaktadır.

2) Sosyal medya pazarlaması: Bu pazarlama yönteminde ürünlerinizi pazarlamak için sosyal medya platformları, bloglar veya internet sitelerini kullanmak hedeflenmiştir.

3) Yeniden pazarlama: Bu pazarlama yönteminde ise kişilerin girmiş olduğu internet sitelerindeki ürünler gireceği başka sitlerde de önüne çıkmasını sağlayan bir stratejiyi ele almaktadır.

Bu ve bunlar gibi stratejiler sizlerin ve sizin gibi pek çok girişimcinin ürünlerinin reklamını yapmak için en etkili yollardandır.

Bu yollar pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır ama bazı kişiler daha fazla öne çıkmaktadır bunun nedeni artık üründe bulunan kaliteye kalmıştır. Dijital pazarlama yöntemleri ne kadar aynı olsa da daha çok ortaya yani öne çıkan ürünler daha çok tercih edileceğinden ürünlerde reklamın önemli olduğu kadar kalite de önemlidir.

Dijital Reklam Stratejileri

Günümüzde kişiler eski dönemlere oranla daha çok tüketime geçmiştir. Tüketimin bu denli arttığı bir dönemde kişilerin ortaya koyacağı ürünlerin çeşitliliği de artmıştır. Ürünler bu kadar fazla olunca bu ürünlerin yapılacağı reklam alanlarının olanakları da çok fazla artmıştır.

Günümüzde reklamlar gelişen teknoloji sayesinde daha çok dijital ortamlarda yapılmaya başlanmıştır. Bu denli çok fazla ürünün olması alıcı sayısını da arttırdığından fazla alıcının olması yapılan reklamların da daha fazla ortak düşünce içeren reklamlar olmasını sağlamıştır.

Reklamların bu denli olması bazı reklam stratejilerini de beraberinde getirmiştir. Bu reklam stratejileri sayesinde üreticiler pek çok kişiye en kolay yollardan ulaşmış ve bu sayede ürünün pazarlamasını yapmıştır.

Yapılacak reklamlar ürünler için son derece önemlidir. Üreticilerin yapacak olduğu online pazarlama stratejileri bu reklamlar için oldukça önemlidir. Dijital pazarlamada sadece yapılacak reklamlar değil içerik üretimi ve içerik paylaşımı da çok önemli bir yer almaktadır.

Üretilecek olan ürünün hangi içeriklere sahip olduğu veya hangi aşamalarla üretildiği kullanıcılar ile paylaşılırsa bu yapılan paylaşımlar da sizler için hedef kitlenizi sizin ürünlerinize çekmeye yarayacaktır.

Peki dijital pazarlama stratejisi nedir? Bu sorunun cevabı şöyle verilebilir: Dijital pazarlama stratejisi kişi, grup veya girişimlerin ortaya çıkarmış olduğu ürünleri dijital veya dijital olamayan ortamlarda kullanıcılara tanıtmasına denir. Günümüzde dijitalleşmesinin yayılmasıyla artık pek fazla dijital olmayan ortamlarda reklam yapılmamaktadır.

Çağımızın gereği herkesin bir takım teknolojik cihaza sahip olması reklamların da bu yönde yapılmasını gerekli kılmıştır. Reklamların dijital olması üreticilerin aynı ürün için birden fazla reklam oluşturmasına ve hızlı bir biçimde insanlarla buluşturmasına olanak sağlamıştır bu sayede kişiler eğer bu reklamlardan birini görmezse en azından diğerini görmektedir.

En basitinden çocuklar bile cep telefonlarından videolar izlerken video izleme platformlarında karşılarına çıkan reklam sayesinde ürünler görmekte ve bu ürünlere sahip olmak istemektedirler bu nedenle sosyal medya platformları ve internet mecraları reklam yapmak için günümüzün en iyi alanlarıdır.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Günümüzün gerekliliği olan tüketim son zamanlarda insanlarda çok fazla artmıştır bunun nedeni hiç şüphesiz kişilerin önüne çıkan reklamlardır. Bu reklamlar kişilerin daha fazla ürün satın almasını sağlayan birer dijital pazarlama yöntemleri olarak görülebilir.

Bu yöntemler üreticiler için oldukça önemlidir. Bu yöntemleri en iyi biçimde kullanan üreticiler kesinlikle en sonunda ürünlerini başarıya taşımaktadırlar. Bu başarının altında yatan en büyük neden ise başarı ve sabır ile takip ettikleri dijital pazarlama stratejileridir. Peki bu dijital pazarlama yöntemleri nelerdir ya da nasıl oluşturulur? Bu sorunun cevabı ise şöyledir:

dijital medya stratejileri1) Hedef kitlenin belirlenmesi

2) İzleyeceğiniz basamakların önemini iyice kavrayın

3) Alıcı personeller oluşturun

4) Belirlenen basamaklarda kullanıcılar bu basamakların neresinde olacak, kişilerin nerede olduğunu belirleyin

5) Hedeflerinize ulaşmak için kılavuzlar belirleyin

6) İçeriklerinizi paylaşın

7) Mevcut içerikleri değerlendirin

8) Analiz ve takip çalışması yapın. Bu basamaklar sizleri her zaman bir adım daha öne taşıyacak ve paylaşmak istediğiniz ürünü kişilere daha kolay ulaştıracaktır. Bu basamaklara sadık kalmak oluşturduğunuz ürünlerin sizin için gelir sağlamasında çok önemli rol oynamaktadır. Bu basamakları sadık kaldıktan sonra ister istemez başarıya ulaştığınızı göreceksinizdir.

Dijital Pazarlama Google

Google üzerinde bulunan kurslar sayesinde de öğrenilebilir. Google üzerinde bulunan birkaç saatlik kurslar sayesinde dijital pazarlama yöntemlerini öğrenebilir ve bu öğrendiklerinizi işiniz için de kullanabilirsiniz.

Bu kursları tamamladıktan sonra Google sizlere bir sınav yapmaktadır eğer bu sınavı geçerseniz dijital pazarlama yöntemleri hakkında olan sertifikanızı alabilirsiniz. Google üzerinden alacağınız bu kurs sayesinde üretecek olduğunuz ürünleri pazarlama hakkında bilgiler edinebilir ve ürünlerinizi nasıl kolay ve hızlı yoldan tüketici ile buluşturabilirsiniz öğrenebilirsiniz.

Google üreticiler için pazarlama yöntemleri hakkında pek çok kurs hazırlamıştır bu kurslara katılıp yeni bilgiler öğrenmek yeni girişimci olacak kişiler için çok iyi bir olanak sağlamaktadır. Bu olan yeni girişimci olmuş kişilerin pazarları tanımasına ve bu pazarlarda nasıl yer sahibi olabileceklerini kişilere göstermektedir.

Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanı Ne İş Yapar?

Çağımızda tüketim arttığından dolayı tüketicilerin istekleri ve bu istekleri doğrultusunda ortaya çıkan ürünlerde çok fazla artmıştır. Bu ürünleri pek çok kişiye sunmak için bazı özel reklamlar veya tanıtımlar yapmak gerekmektedir.

Bu tanıtımlar çoğu zamanlar kişilere eposta, sms veya bazı videolarla yapılır. Sitelerine veya toplu satın alım internet sitelerine kayıt olan kişilere özellikle takip ettikleri ürünler hakkında tanıcı içeriğe sahip veya indirime girdiğini belirten e postalara atılır, bu epostalar sayesinde pek çok ürün kullanıcıya tekrar tekrar sunulmuş olur bu da kişilerin ürünleri almak için yapılmış en iyi stratejilerden birisidir.

dijital pazarlamaPeki, bu kadar strateji ve ürün tanıtımı arkasında kim vardır? Şirketlerde veya girişimcilerin yanlarında bu işler için genellikle bir dijital pazarlama uzamanı yer almaktadır. Bu uzmanların yaptığı iş ise şöyledir: Üreticilerin yapmış olduğu ürünler hakkında birden fazla pazarlama planı çıkarmak ve çıkarılan bu planlardan en çok ürünü tanıtacak ve pek çok kişiye ulaştıracak yolu bulmaktır.

Bu yol belirlendikten sonra ürünü devamlı olarak belirli platformlar veya kişiler sayesinde tanıtmak ve ürünü her geçen gün daha da fazla kişiye ulaştırmak dijital pazarlama uzmanlarının en önemli işlerindendir. Dijital pazarlama uzmanları belirli şirketler tarafından yetiştirilebilir örneğin pazarlama ajansı bunlardan biridir.

Bu ajanslar sayesinde dijital pazarlama uzmanları gerekli ve istenildikleri şirketlerde çalışma imkanı bulmaktadırlar. Dijital pazarlama uzmanları pek çok şirket için çok büyük bir önem taşımaktadırlar. Bu denli önemli olmalarının nedeni pazarlama konumundaki işleri çok büyük bir sabır ve ilgi yönetmeleridir.

Günümüzde en iyi pazarlama ajansları çalıştırdıkları kişiler sayesinde yani uzamanlar sayesinde çok iyi konumlara gelebilmektedirler. Bu dijital pazarlama şirketlerinin aldıkları işler ve bu işlerde başarılı olma oranlarına göre daha fazla iş fırsatı yakalamaktadırlar.

Yakalanan bu fırsatlar bile aslında bir pazarlama yöntemi olarak görülebilir. Dijital pazarlama ajanslarının vermiş olduğu dijital pazarlama hizmetleri sayesinde hem kendi şirketleri hem de bu işi alan dijital pazarlama şirketleri bu durumdan kazanç sağlamaktadır. Bir dijital pazarlama şirketi ne kadar iyi dijital pazarlama hizmetleri verirse kendine çekeceği şirket sayısı da o kadar artar.

Günümüzde dijital pazarlama ve strateji uzmanı olan kişilere düşen iş miktarı her geçen gün daha artmaktadır. Bunun nedeni ise hem dünyamızda hem de ülkemizde gelişmekte olan girişimcilik faaliyetleridir.

Bu girişimcilik faaliyetlerinin bu denli artması daha fazla tüketilecek ürün ortaya koymaktadır bu ürünlerin tanıtımları ve sıfırdan yukarılara çıkmasının planlanması dijital pazarlama ve strateji uzmanlarının sorumluluğundadır. Bu sorumluluk dijital pazarlama ve strateji uzmanlarının kendilerini daha da çok gösterip öne çıkarması konusunda oldukça iyi fırsatlar doğurmaktadır.

Çağımızda en iyi dijital pazarlama ajansı bile bazı durumlarda işlere yetişmekte zorlanmaktadırlar bunun nedeni her geçen gün daha fazla ürünün ortaya çıkmasıdır. Çıkan ürünler sayesinde pek çok şirketin veya girişimcinin pazarlama ajansına veya şirketlerinde bir pazarlama uzmanı bulundurmasına sebep olmuştur.

Bu uzamanlar aynı zamanda şirketler veya tek başlarına çalışan girişimcilerin piyasaya sürdüğü ürünlerin satışları için stratejiler belirler. Her geçen gün pazarlama ajansı miktarı artmaktadır. Bu artış dijital pazarlama platformlarında da rekabete sebep vermektedir.

Girişimciler ve şirketler iyi bir araştırma yapıp kendi ürünleri için en iyi olacak dijital pazarlama ajans kısmını belirlemeli seçmeli ve güçlü bir pazarlama stratejisi seçmelidir. Seçilen bu stratee ticaret ve dijital pazarlamajilerde pek çok etmen ve faktör göz önüne alınarak dijital pazarlama ve strateji uzmanına danışılmalı ve en iyi en kesin pazarlama yolu şirketler için seçilmelidir.

Seçilen yolun doğruluğu daha sonraki aşamalarda yani satış başladıktan sonra elde edilen başarılarla takip edilmeli ve eğer istenildiği gibi gitmiyorsa en baştan bir strateji ile piyasa hayatına devam etmelidir.

Bazı girişimci ve şirketler birden fazla uzamana aynı konuda iş verebilmektedir bunun nedeni ise farklı görüşle daha kesin bir sonuca ulaşmaktır. Aynı şekilde şirketler veya kişiler fazla uzmanla çalışırsa yine bu durum bu şirket ve kişilerin yararına olacaktır.

Bu durumda her ortaya çıkan ürün için çok fazla düşünülmeli, şirket veya girişimciler için en ucuz ve en kesin yollar takip edilerek kişileri başarıya ulaştırmak gerekir. Dijital pazarlama ve strateji uzmanları pek çok konuda açık görüşlü olmalı ve gerekli yeniliklere anında karar verebilmelidir.

Dijital Strateji Örnekleri

Her geçen gün şirketler ve girişimciler için dijital pazarlama stratejisi önemli bir hal almaya başlamıştır. Günümüzde iyice önemini arttıran pazarlama konusu büyük ölçüde dijital ortama taşındığından dijital pazarlama şirketleri ve dijital pazarlama hizmeti çok büyük bir önem kazanmıştır.

Bu kadar önem kazanan bu konuda kişiler uzmanlaşmaya başlamıştır. Uzaman olan kişiler bu konuda bazı iyi şirketlerde çalışmakta ve pazarlama için ellerinde ürün bulunan girişimciler için belirli başlı stratejiler ve yöntemler geliştirmişlerdir.

Geliştiren bu örnekler nelerdir? Bu sorunun cevabı ise şöyledir: Günümüzde şirketlerin ve markaların en çok kullandığı strateji yöntemi eposta ile olandır. E posta olan bu yöntemde markalarlar ve şirketler kişilerin kendi sitelerine kayıt olduktan sonra kendi ürünlerinin tanıtımlarını yapan pek çok e posta ile sağlanıyor.

Markaların ve şirketlerin yaptığı bu strateji önemsiz gibi gözükse de aslında oldukça önemli bir yöntemdir bunun nedeni ise ürünü alan kişilere bu ürünle ilgili yeni ürünler göstererek bir satın alım zinciri oluşturması olabilir.

Dijital pazarlama stratejilerinin en önemli örneği kesinlikle sosyal medya platformlarıdır. Sosyal medya platformlarında olukça ünlü olan kişilere belirli bir miktar ücret ve örnek ürünler göndererek tanıtımının yapılması günümüzde oldukça büyük bir önem taşımaktadır bunun en önemli nedeni ise kişilerin yani tüketici olan kişilerin alacakları ürünün birisi tarafından kullanılıp nasıl olduğunu değerlendirmesidir.

Kısacası çıkaracağınız ürünleri günümüz şartlarında en iyi sosyal medya platformlarında tanıtabilirsiniz. Özellikle sosyal medyada sadece bir değil pek çok kişiye ürünlerinizi tanıttırmanız ürününüzün reklamını en kısa ve en kesin yoldan başarıya ulaştıracak yollardan birisidir. Bu yolu tercih eden pek çok marka vardır bu nedenle sizin bu kişilerce iyice anlatıp sizin de reklamınızı yapmalarını sağlamak çok önemlidir.

dijital pazarlama stratejisiDiğer bir strateji ise arama motoru stratejisi olan SEO’dur. Bu yöntem ile birlikte kendi ürünlerinizin daha kolay bulunmasını en öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Markanızla çıkardığınız ürünler için oluşturduğunuz anahtar kelimeler sayesinde sizinle aynı içeriği üreten kişilerin önüne çok kolaylıkla geçebilirsiniz.

SEO pek çok alanda kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde işleminiz kalitesi ve içinde bulunduğu trafik yani yoğun durumunda artış görülür. Diğer bir yandan yanlış yapılan bu yöntem yüzünden çalışmalarınız oldukça geriye düşebilir. Çünkü bu yöntemin oldukça geniş bir çalışma alanı vardır. Bu işte ve bu yöntemle çalışmanızı geriye düşürmemek adına bir dijital pazarlama ve strateji uzmanı ile çalışmanız çalışmalarınız hep bir adım öne taşımanız için bir fırsat olacaktır. Mantıklı yapılan her SEO çalışması çok düşük bir başarısızlık oranı vermiştir yani sizin yapacağınız iyi bir SEO çalışmasıyla ürünlerin çok rahatlıkla başarıya ulaşabilir.

Diğer bir önemli yöntem PPC yöntemidir. Bu yöntem ile internet sitelerine vermiş olduğunuz reklamlarda eğer o reklama tıklanırsa para öderseniz. Bu yöntemi günümüzde pek çok şirket izlemektedir bunun nedeni ise ödeme kolaylığı sağlamasıdır.

Şirketlerin ürünlerini tanıtmasında çok önemli yere sahip olan reklamlar bazı zamanlar şirketler için oldukça pahalı olabiliyor bu nedenle bu yöntemi yani PPC yöntemini kullanmak pek çok şirket için ucuzluk olacağından iyi bir reklam verme yöntemidir. Günümüzde PPC pek çok haber sitesi, sağlık sitesi ve girebileceğiniz her sitede yer almaktadır.

Diğer bir pazarlama yöntemi ise kişilerin kullanımına olan pazarlamadır. Alınan ürünler içine koyulan küçük stickerlar, oyuncaklar veya o ürünü hatırlatacak herhangi bir şey ürünün reklamını satın alan kişilere yaptırmaktır.

Bu sayede kişiler ürünlerinizin reklamını farkında olmadan yapacaklar ve bu pazarlama yönteminin maliyeti de diğerlerine oranla oldukça düşüktür. Ürünlerin yanında gönderilen sticker, anahtarlık ya da oyuncaklar sayesinde kişiler sizin ürününüzden bir parçayı sürekli yanında taşıyacak ve diğer kişilere hızlı ve kolay yoldan göstereceklerdir.

Bu nedenle yapacağınız ürünlerin yanında onları hatırlatacak fazla ürünler vermekte çok iyi ve günümüzde yaygınlaşmaya başlayan bir strateji türüdür.

Diğer bir pazarlama ise video pazarlama yöntemidir. Bu yöntem ürünleriniz için video olarak hazırlayarak onları tanıtmanızdan geçer. Video hazırlamak da en az diğer yöntemler kadar önemlidir. Televizyonda ve Youtube gibi video izlenen platformlarda karşımıza çıkan kısa video reklamlar çeşitli eylemlerle renklendirilip karşımıza çıkmakta.

Örneğin bu kısa videolarda kullanılan müzikler bu videoları izleyen pek çok kişinin aklında kalmakta ve bazı durumlarda mırıldanılmakta ve diğer kişilere bahsedilmektedir. Akılda kalıcı içerikler sayesinde video reklamlar da dijital pazarlama açısından oldukça önemli bir konumdadır.

Aynı zamanda bu video reklamlarda oynayan kişiler yani oyuncular da oldukça önemlidir. Herkes tarafından bilinen sevilen oyuncular seçilmesi bu durumda önemlidir. Bu oyuncularda reklamları çok iyi ve hatırlanır hale getirirler. Video reklamlar en çok internete erişimi olmayan kişiler için önem taşımaktadır. Günümüzde internete ulaşamayan bir kısım vardır bu kısma ulaşmak için televizyon reklamlarını kullanmak çok iyi bir yöntemdir.

Dijital Strateji Nasıl Yapılır?

Dijital stratejilerde önemli olan nokta bu stratejilerin hızlı, etkili ve düşük maliyetli olmalarıdır. Dijital strateji denilince girişimcilerin ve şirketlerin akıllarına gelen ilk şey dijital pazarlama ve strateji uzmanları ve pazarlama şirketleri olmaktadır. Üreticiler, ürünleri ortaya çıkardıktan sonra bu ürünleri pazarlamak için belirli kişilerle veya kurumlarla çalışmaktadırlar. Çalıştıkları bu kurumlar da bir strateji planı izlemektedir. Peki bu strateji planları nasıl yapılmaktadır? Bu sorunun cevabı ise şöyledir:

1) Ürünün hangi hedef kitle için yapıldığı belirlenir.

2) Bu hedef kitleye hangi araçlarla ulaşılır bunlar hesaplanır.

3) Üreticinin elinde bulunan araçlar değerlendirilir.

4) Elde bulunan medya denetlenir.

5) Hangi medyalar üzerinde satış yapılacak belirlenir. Bu basamaklar belirlendikten sonra satıcının ürünü için hedef kitlenin kullandığı siteler, sosyal medya platformları veya bloglar tespit edilerek gere reklamlar verilir. Bu reklamlar verildikten sonra eğer satış iyi bir yöne gitmiyor zarar ediyorsa yeni bir plan belirlenir ve yeni planla ilerlenir.

Gerekildiği zaman şirket veya girişimcilerin belirli noktalarda ürünleri için belirli faaliyetler ve etkinlikler yapmaları yine ürünün tanıtımı için bir olanak sağlamaktadır. Bu tür etkinlikler hem ürünlerin tanıtılmasında hem de ürün için çalışan kişilerin kullanıcılar ile iletişim haline geçmesini sağlar.

İletişime geçilen kişilerin görüşlerini alıp istek ve şikayetlerini dinlemek ve bu konuda hareket etmek yine markaların, şirketlerin ve girişimcilerin yararına olacaktır. Bu tür etkinlerde oluşan iletişimler kullanıcıların da hoşuna gitmekte ve markaya olan ilgileri artmaktadır. Pek çok markanın veya girişimcilerin kendilerini bu yöntemle tanıtması da çok karşılaşılan bir durumdur.