Başarıya Giden Yol: Dijital Pazarlama

"Dijital pazarlama nedir?" sorusu işletmeler arasında merak edilen konular arasında yer alıyor. Teknolojinin gelişmesiyle dijitalleşmenin şirketlere nasıl adapte edileceği merak ediliyor. Dijital pazarlama kapsamında işe koyulmak isteyen şirketler bu konuyu merakla araştırıyor. Peki, dijital pazarlama nedir, nasıl yapılır? Digital marketing nedir? İşte cevabı!

Dijital pazarlama; arama motorları, internet siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ifade eder. Temel olarak, dijital pazarlama, elektronik cihazları içeren herhangi bir pazarlama ürünü veya hizmetidir. Dijital pazarlamanın birçok türü vardır, en önemlileri web sitesi pazarlama, arama motoru optimizasyonu, müşteri portalı, içerik pazarlama (content marketing), PPC reklamcılığı, sosyal medya pazarlama, e-posta pazarlama,  video pazarlaması ve bağlı kuruluş pazarlamasıdır.

Dijital Pazarlama Nedir?

 Dijital pazarlamanın tanımını yapabilmek için öncelikle pazarlamayı tanımlamak gerekir. Pazarlama, bir kişinin ya da bir şirketin ürettiği herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtımını yapmak için gerçekleştirdiği faaliyetler bütünüdür. Örneğin; Ayşe Teyze lezzetli kekler üretmektedir ve bu kekleri satmak ister. Öncelikle, keklerinin duyurusunu yapar. Çevresine ikram ederek tekrar kek istendiğinde fiyat bilgisi vererek tanıtımını yapmış olur. Bu tip tanıtım faaliyetlerine direkt pazarlama denmektedir. Ayşe Teyze, gelecek adım olarak broşür hazırlatır. Broşürleri çevredeki apartman kapılarına asar. Burada da basılı tanıtımı gerçekleştirmiş ve pazarlama faaliyetini geliştirmiş olur. 

Bir sonraki adımda Ayşe Teyze, insanların gidip ihtiyaçlarını karşılayabileceği fuar, pazar, kermes gibi bir yerde, stant ya da tezgâh kiralar. Burada amaç, keklerini direkt olarak satmaktır. Müşteriye, yani potansiyel alıcıya ürünlerini ulaştırmaya çalışır. Pazarlama, ürün ve hizmetleri potansiyel alıcıya ulaştırmak için yapılan tüm faaliyetlerdir.

Tanıtımların dijital ortamda gerçekleştirilmesine dijital pazarlama denir. Günümüzde internetin yaygınlaşması ile birlikte dijital pazarlama bir gereklilik haline gelmiştir. Ayşe Teyze, bu sefer bir internet sitesi oluşturur. Bu internet sitesinde keklerini yayınlamaya başlar. Daha önce gerçek ortamda birebir etkileşim içerisinde bulunuyordu. Direkt olarak kapı çalarak, yani birebir iletişim sağlayarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyordu. Broşürlerini astığı apartmana giren insanları direkt canlı olarak görüyordu. Fuar/kermes/pazar ortamında da direkt satışını gerçekleştiriyordu. Ayşe Teyze birebirde yapılan bu işleri dijitale dönüştürmelidir.

          Keklerini tanıtan Ayşe Teyze, internet sitesini oluşturur ve internetten satış yapmaya başlar.  İnsanların internet sitesinden haberdar olması için tanıtım yapması gerekir. İnternet sitesine ulaşımı sağlamak için hedef kitleyi belirlemelidir. Hedef kitlenin 20-30 yaş arası hamur işi ve abur cuburu seven kişiler olduğunu varsayalım. Bu kişilerin en çok nerede vakit geçirdiğini bilmek gerekir. Yemek forumlarında ya da internetteki spor haberlerinin yayınlandığı mecralarda vakit geçirdiklerini düşünelim. Bu mecralarda dikkat çekici bir slogan ile reklam yapılmalıdır. Reklamlarla internet sitesine müşteri çekilebilir. Ayşe Teyze işi geliştirip özel doğum günü pastaları yapmaya başlar. Müşteriler arama motoruna (Google, Yandex, Yahoo, Bing vs.) "özelleştirilmiş doğum günü pastası" yazabilir. Bunun için arama optimizasyonu yapmalıdır. Arama motorlarına bir bütçe ayırıp, internet sitesinin aramalarda öne çıkmasını sağlayabilir. Reklam olarak da aramalarda çıkabilir. Bu şekilde dijital pazarlama gerçekleşmiş olur. Dijital pazarlama sosyal medya üzerinden de gerçekleşebilir. Temel pazarlamada gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerinin elektronik ortamda gerçekleşmesine dijital pazarlama denir.

İnternetten Pazarlama

Günümüzde bilgisayarlarımızdan, cep telefonlarımızdan, televizyonlarımızdan ya da başka cihazlardan herhangi bir şekilde internet ortamına ulaşabilmekteyiz. İnternetin bize sağladığı birçok fayda vardır. İnternetin pazarlama konusunda;

  • Yeni Satışlara Yönelik Müşteri Verilerini Tutabilmek,
  • Maliyetlerin Azalması,
  • Rakiplerle Rekabet Edebilme, 
  • 7/24 Müşteri Bulma Olanağı,
  • Enternasyonal Pazarlara Erişebilme Kolaylığı

gibi birçok faydası bulunmaktadır. Ürün, dijital mecralarda kolay bir şekilde ulaşılabilir hale getirilirse ve pazarlama faaliyetleri online/çevrimiçi olarak ilerlerse, dijital pazarlama gerçekleşmiş olur. Dijital pazarlamanın geleceği parlak olduğu için tüm şirketler bu eylemi gerçekleştirmelidir.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital Pazarlama Türleri

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO), organik arama motoru sonuçlarıyla internet sitenize gelen trafik miktarını ve kalitesini artırma uygulamasıdır. Google'da ve diğer arama motorlarında, sayfanın üst kısmında ücretli reklamlar ve ardından da normal sonuçlar gösterilir. Örneğin Google SEO aracılığıyla gelen trafiği ücretli arama yoluyla gelen trafikten ayırmak için genellikle "organik arama trafiği" terimi kullanılır. Ücretli arama, genellikle arama motoru pazarlaması (SEM) veya tıklama başına ödeme (pay per click) (PPC) olarak adlandırılır.

Müşteri Portalı

Müşteri portalı, servis sağlayıcısı ile müşteri arasındaki ilişkiyi görebildiğimiz ve çeşitli aksiyonları sistem üzerinden alabildiğimiz bir platformdur. Bu portal sayesinde müşterilerimiz bir sorunları olduğunda sistem üzerinden şikayet ve dileklerini firmamıza iletebilir ve biz de bu isteğe yanıt vererek sorunu büyümeden halledilebilmekte ve uygun önerileri hayata geçirebilmekteyiz.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, gerçekten bir kitle oluşturmak ve potansiyel müşterileri çekmek için oluşturulan herhangi bir içerik anlamına gelir ve bu, sosyal medya gönderileri, blog gönderileri, videolar, podcast'ler vb. şekilde olabilir. Genelde amaç, organik web sitesi trafiğini artırmak, satışı artırmak ve (nihayetinde) satış ekibinin daha fazla anlaşmayı daha hızlı kapatmasını sağlamak için içeriğin yayınlanmasını sağlamaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya stratejisi, sosyal medyada yapmayı planladığınız ve başarmayı umduğunuz her şeyin bir özetidir. Eylemlerinize rehberlik eder ve başarılı olup olmadığınızı bilmenizi sağlar. Sosyal medya pazarlaması, işletmenizi ve ürünlerinizi Facebook, Instagram, Linkedin ve Twitter gibi çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtmak için içerik oluşturma eylemidir. Satışları ve marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olmak için sosyal medya pazarlaması kullanılabilir.

Eposta Pazarlaması

E-posta pazarlaması, sosyal medya, SEO ve bağlı kuruluş pazarlamasını geride bırakarak hala en etkili pazarlama kanallarından biri olarak sıralanmaktadır. E-posta ile pazarlama, işletmenizin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için e-postayı kullanan güçlü bir pazarlama kanalıdır,  doğrudan pazarlama ve dijital pazarlama biçimidir. Bu pazarlama tekniği, hedef kitlenizle ilişki kurmanıza yardımcı olurken, bloğunuza, sosyal medyaya veya diğer insanların ziyaret etmesini istediğiniz herhangi bir yere trafik çekmenize yardımcı olur.

Video Pazarlaması

Video pazarlama, farkındalığı artırmak, etkileşim oluşturmak ve satışları artırmak için videonun kullanılmasıdır. Dijital pazarlamanın bir parçasıdır ve içerik pazarlamayla örtüşür. Bu pazarlama, işletmelere eğlenceli grafikleri, ilgi çekici müziği veya stilistik resimleri entegre ederken işletmelerinin önemli özelliklerini hızlı bir şekilde sergileme fırsatı verir.

Web Sitesi Pazarlama

Web sitesi pazarlaması, siteye trafik çekmek için bir internet sitesinin yapabileceği stratejik promosyonudur. Amaç, bir şirketin ürün veya hizmetleriyle ilgilenebilecek kişileri çekmektir. Bir siteye daha fazla trafik gelmesi, daha fazla fırsat anlamına gelir.

Geleneksel Pazarlama Nedir?

Geleneksel pazarlamada birebir insanlarla iletişimde olup, pazarlama aktivitesini reel ortamda gerçekleştirmek söz konusudur. Beş duyu organının da kullanıldığı bir etkileşim mevcuttur. Dolayısıyla, geleneksel pazarlama, belirli ürün, hizmet ya da markanın, afiş, televizyon, gazete ve billboard gibi geleneksel yöntemler vasıtasıyla hedeflenen kitleye tanıtımı ve kitle eğilimini amaçlar. Örneğin, direkt pazarlama olarak Ayşe Teyze yaptığı ürünü kapı kapı gezerek satmaya çalışır. Geleneksel pazarlamanın alt dalı olan basılı pazarlama olarak broşür bastırıp apartmanlara asar. Fuar, kermes ya da pazar gibi yerlere katılım da geleneksel pazarlamanın içinde yer alır. Televizyon reklamları dijital pazarlamanın içine girmemektedir, yani gelenekseldir.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir?

Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama arasındaki en büyük fark ölçülebilir olmaktır. Geleneksel pazarlama faaliyetlerini ölçmek, takip etmek, dijital pazarlama yöntemlerine göre çok daha zordur. Örneğin, sahip olunan ilanları apartman girişine astık. Bu ilanları, net bir şekilde kaç kişinin gördüğünü tespit edemeyiz. Sadece tahmini bir ulaşım kitlesi elde edebiliriz. Apartmanda yaşayan ve apartmana giren-çıkan kişi sayısından tahmini bir rakam elde edebiliriz ama ilanın gerçekten incelenip incelenmediği bilgisine ulaşamayız. Televizyon reklamlarında da aynı olay söz konusu olmaktadır. Çok popüler bir dizi arasında reklam verildiğini düşünelim. Bu reklamı kaç kişinin izlediğini net olarak bilemeyiz. Yalnızca diziyi izleyen kişi miktarından tahmini bir hesaplama yapabiliriz. Bu noktalarda ölçümleyebilmek sadece tahmini bir yaklaşımla mümkündür. Yazılı basımda bir reklam verildiği zaman o reklamı kaç kişinin gördüğünü, okuduğunu ve bunun ne kadarının satışı etkilediğini görmek ya da tahmin etmek olası değildir. Dijital pazarlama yöntemlerinde ise tüm neticelere ulaşabilmek mümkündür.

Dijital pazarlamada durum farklı gelişir. Bilgisayarın, teknolojinin, dijital ortamların en büyük güçlerinden biri, birçok şeyi ölçülebilir hale getirmesidir. Mesela, arama motorunda “özel doğum günü pastası” veya “Beykoz bölgesindeki pastaneler” diye aratıldığında, sahip olunan reklamın orada gerçekten çıkıp çıkmadığı, tıklanıp tıklanmadığı sonucuna yüzde yüz ulaşabiliriz. Siteye tıkladıktan sonra ne yapıldığının da takibini gerçekleştirme şansımız bulunur. Dijital pazarlamada uçtan uca izlenebilirlik söz konusudur. Pazarlama bütçesini çok daha doğru sonuçlar alınabilecek yerlere aktarma imkânı ortaya çıkar. Özellikle küçük-orta boy şirketler, kobiler ya da bireysel iş yapan şirketler, pazarlama bütçelerini daha etkili kullanmak zorundadır çünkü daha kısıtlı imkâna sahiplerdir.

Etkili sonuçlar alma noktasında, dijital pazarlama faaliyetleri daha fazla imkân sunar. Başka bir avantaj olarak çok daha kısıtlı kaynaklarla binleri, on binleri hatta milyonları yönetme şansınız vardır. Eriştiğiniz kitlelerde neler gerçekleştirildiğinin istatistiğini aldıktan sonra, çok daha ölçeklenebilir etki almak dijital pazarlamada mümkündür. Örneğin, bir hedefiniz var ve elinizde bir saçma tüfeği bulunuyor. Bu saçma tüfeği, geleneksel pazarlama olarak düşünelim. Tüfek ateşlendiğinde bir sürü saçma etrafa dağılır ve hedefe bir şekilde gitmeye çalışır. Bir de, elimizde tam nokta atışı yapabilen yani, tam hedef alabilen bir sniper olduğunu düşünelim. Dijital pazarlama bir anlamda sniper gibi hedefinizi 12’den vurabileceğiniz bir araçtır. Geleneksel pazarlamada hedef var, oraya bir kurşun atılıyor ama denk gelme oranı belli olmuyor.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlamanın başlıca unsuru internet sitesidir. Gerçek hayatta şirketlerin bir ofisi vardır. Müşteriler bu ofisi, ofise geldiğinde hangi kişileri bulacağını, hangi ürünü ve hizmeti alabileceğini bilir. Dijital mecrada ofis=internet sitesidir. İnternette dolaşan biri, bir arama motorunda bilgi arıyor olabilir, herhangi bir şey izliyor olabilir, herhangi bir gazete okuyor olabilir. Bu kişiler için ofis internet sitedir. Dolayısıyla, bir internet sitesine sahip değilseniz, dijital mecrada da yoksunuzdur. Ofis olmadan iş, internet sitesi olmadan dijital pazarlama olmaz. 

İnternet sitesi tek başına yeterli değildir. Tıpkı ofisinizi ziyaret eden müşterinin iyi ve temiz bir ortam bulmak istediğinde ofisinizi ona göre dizayn edip gelen müşterilere iyi bir izlenim uyandırmak gibi, internet sitenizde de benzer faaliyetlerde bulunmanız gerekir. Online olarak dolaşan ve internet sitesine gelen ziyaretçileri aynı şekilde kaliteyle, onların ihtiyaçlarını görecek şekilde karşılamalısınız. Müşteriler bilgi arar. Misal, bir müşteri telefon ve e-mail gibi iletişim bilgilerine ulaşmak isteyebilir. Sitede iletişim formu varsa, bu formun çalışıyor nitelikte olması gereklidir. İletişim formu çalışmıyor haldeyse, pozitif bir izlenim ortaya çıkmaz. 

İnternetteki varlık çok ciddiye alınması gereken bir konudur. Sadece internet sitesini kurup reklam vermekle iş bitmez. Gelecek ziyaretçilerin ihtiyaçlarını ve esas amaçlarını bilerek tasarlanan bir internet sitesi olmalıdır. Etkili bir internet sitesine sahip olmak için ziyaretçilerin tanınması çok mühimdir.

Online Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlamayı gerçekleştirirken önce, internet sitesine kimin gelmesi ve dijital mecrada kime ulaşılmak istediğinizi değerlendirmelisiniz. Hedef kitlenin, internet sitesine daha fazla nasıl çekebileceğinizi belirlemelisiniz. Bu bağlamda, internet sitesi trafiği olan ya da yönlendiren mecralardan bahsedebiliriz. İnternet trafiğini yönlendiren en önemli mecra arama motorlarıdır. İnsanlar temel olarak belirli bir bilgi için interneti kullanır. Dijital mecrada etkileşim 3 yolla yapılır;

Birinci yol: Yazılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bir blog sayfasının ya da herhangi bir bilgi sayfanın yazılı bir şekilde ziyaretçi tarafından okunması, dijital mecrada etkileşimin ilk yoludur. 

İkinci Yol: Etkileşimi, resim ve fotoğraf yoluyla yapabilirsiniz. Güzel bir resim, tasarım, ürünlerin ve hizmetlerin fotoğrafları gibi şekilde bir etkileşim söz konusu olabilir. 

Üçüncü Yol: Etkileşimi video yolu ile yapabilirsiniz. Video çekebilirsiniz.

Fotoğraf ve resmi, hem yazılı iletişimde hem de videoda kullanabilirsiniz. Ayrıca yazılı iletişimde de videolar üretebilirsiniz. 

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Bu noktada ürün ve hizmetler ile ilgilenebilecek olan kitleleri hacimsel olarak yönetme konusu gündeme geliyor. Kitle yönetiminde birçok araç bulunur. Biz, dijital pazarlama danışmanlığı alanında da Albert Solino olarak çeşitli araçlara sahibiz. Bu araçlardan biri pazarlama otomasyonudur. Pazarlama otomasyonu, hedef kitlenizle doğru platformda ve uygun içerikle ulaşmanızı sağlayarak satın alma sürecinin tamamlanmasına yardımcı olur. Marketing Funnel (Pazarlama Hunisi) şeklinde müşterileri gruplayıp, olabildiğince nihai ürün ve hizmetimizi satın alan müşteri haline getirme çalışmaları yapılır. Pazarlamanın görevi bir anlamda satışa olabildiğince destek olmak ve satışı çok basit hale getirmektir. İngilizcede de denildiği gibi satışı “a piece of cake”  haline getirmektir. Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından biri kitleleri yönetebilmektir. Satın alan birkaç kişi olsa bile dokunulan, ulaşılan kişi sayısı çok fazla olabilir. Bu noktada aksiyona geçen müşterilere ulaşmaya çalışıyoruz. Teorik olarak bu tekniğin ismi AIDA’dır;

Attention (Dikkat Çekme): Pazarlamanın en tepedeki çemberi attention (dikkat çekme) ile başlar. Bir sürü reklam yaparak potansiyel müşteriyi bilgilendirirsiniz.

İnterest (İlgi Çekme): Dikkati çektikleriniz gittikçe azalır. Dikkat çekersiniz ama ilgilenmeyenler çıkar. Bunların arasından ilgisini çektiğiniz de olur.

Desire (Arzu Etme):  İlgilenenlere üründen bahsedersiniz, hoşnut kalmayanlar gider ve geri dönmez. Diğer ilgi gösterenlerin bir kısmı da ürünü beğenip almak ister.  

Action (Aksiyon):  Ürünü almak isteyenlerden bazıları bahanelerle iptal eder. Diğer istekliler iste ürünü alır. Action ürünü satabilmektir. 

Marketing Funnel dediğimiz süreçte her bir adımı yönetmek gerekmektedir. Bu yönetim pazarlama otomasyonu araçlarıyla mümkündür. Her bir aşamanın çeşitli kayıpları bulunur. Ancak bu kayıpları minimumda tutup, potansiyel müşterileri saklamak icap eder. Bilgilendirme ve pazarlama faaliyetleriyle tekrardan müşteriyi yine aksiyona doğru ilerletebilirsiniz. Pazarlama otomasyonu araçlarını kullanmak bu kitleyi yönetme ve yönlendirmeyle muhtemel olabilir. Bunun haricinde kişilerden izin alarak, e-bültenler, hatırlatma e-mailleri ve smsler ile potansiyel kişilerle iletişim ve etkileşimde kalırsınız. İlk evreyi artırabilmek için sosyal medyada bir takım araçlar kullanabilirsiniz. Bu sayede, döngüyü olabildikçe etkili bir şekilde kullanarak nihai amaç olan satışa yardımcı olmayı gerçekleştirirsiniz. Adımların hepsini uyguladıktan sonra satışta tek bir adım kalır.

Kısaca, dijitalleşmenin avantajları kapsamında dijital pazarlama sayesinde, maliyet düşer, yüksek yatırım getirisi ortaya çıkar, marka gelişir, paylaşım ve ölçümleme kolaylığı sağlanır, hızlı sonuçlar alınır, içerip performansı takip edilir ve talep yaratılır. 

Daha Fazla Bilgi İçin...

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir? Güncel Google SEO Rehberi: SEO ile ilgili tüm ayrıntıların yer aldığı SEO kılavuzunda; SEO ile İşinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Önemli SEO Kuralları ve Uygulamaları Nelerdir? SEO ile Performansınızı Nasıl Ölçebilirsiniz? Albert Solino SEO Danışmanlığı ve Hizmetleriyle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinin...

Dijital Pazarlama Ajansı Hizmetlerimiz: SEO ve Web Sitesi Yönetimi, Marka Konumlandırma ve Marka Stratejisi, Kreatif Hizmetler, Sektör ve Rakip Analizi, Sosyal Medya ve Google Ads Yönetimi, İçerik Pazarlama ve E-mail Pazarlama.

SEO Ajansı Hizmetlerimiz: Anahtar Kelime Araştırma Stratejisi, Site İçi SEO, Site Dışı SEO, E-ticaret SEO ve İçerik Planlama.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmetlerimiz: İşinizi Google Ads ile Büyütüyoruz, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle Arama Sonuçlarına Hakim Olmanızı Sağlıyoruz, Kişiye Özel E-Posta Pazarlama Çalışmalarını Uyguluyoruz, Sosyal Medya Yönetimi ve İçerik Pazarlama Çalışmalarını Gerçekleştiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.