Dijital Pazarlama Nedir?

 Dijital pazarlamanın tanımını yapabilmek için öncelikle pazarlamayı tanımlamak gerekir. Pazarlama, bir kişinin ya da bir şirketin ürettiği herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtımını yapmak için gerçekleştirdiği faaliyetler bütünüdür.

Örneğin; Ayşe Teyze lezzetli kekler üretmektedir ve bu kekleri satmak ister. Öncelikle, keklerinin duyurusunu yapar. Çevresine ikram ederek tekrar kek istendiğinde fiyat bilgisi vererek tanıtımını yapmış olur. Bu tip tanıtım faaliyetlerine Direkt Pazarlama denmektedir.

           Ayşe Teyze gelecek adım olarak broşür hazırlatır. Broşürleri çevredeki apartman kapılarına asar. Burada da basılı tanıtımı gerçekleştirmiş ve pazarlama faaliyetini geliştirmiş olur. 

          Bir sonraki adımda Ayşe Teyze, insanların gidip ihtiyaçlarını karşılayabileceği fuar, pazar, kermes gibi bir yerde, stant ya da tezgâh kiralar. Burada amaç, keklerini direkt olarak satmaktır. Müşteriye, yani potansiyel alıcıya ürünlerini ulaştırmaya çalışır. Pazarlama, ürün ve hizmetleri potansiyel alıcıya ulaştırmak için yapılan tüm faaliyetlerdir.

          Tanıtımların dijital ortamda gerçekleştirilmesine dijital pazarlama denir. Günümüzde internetin yaygınlaşması ile birlikte dijital pazarlama bir gereklilik haline gelmiştir. Ayşe Teyze, bu sefer bir internet sitesi oluşturur. Bu internet sitesinde keklerini yayınlamaya başlar. Daha önce gerçek ortamda birebir etkileşim içerisinde bulunuyordu. Direkt olarak kapı çalarak, yani birebir iletişim sağlayarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyordu. Broşürlerini astığı apartmana giren insanları direkt canlı olarak görüyordu. Fuar/kermes/pazar ortamında da direkt satışını gerçekleştiriyordu. Birebirde yapılan bu işlerin dijitale dönüştürülmesi gerekir.

           Günümüzde bilgisayarlarımızdan, cep telefonlarımızdan, televizyonlarımızdan ya da başka cihazlardan herhangi bir şekilde internet ortamına ulaşabilmekteyiz. İnternetin bize sağladığı birçok fayda vardır. İnternetin pazarlama konusunda;

  • Yeni Satışlara Yönelik Müşteri Verileri Tutabilmek,
  • Maliyetlerin Azalması,
  • Rakiplerle Rekabet Edebilme, 
  • 7/24 Müşteri Bulma Olanağı,
  • Enternasyonal Pazarlara Erişebilme Kolaylığı

gibi birçok faydası bulunmaktadır. Ürün, dijital mecralarda kolay bir şekilde ulaşılabilir hale getirilirse ve pazarlama faaliyetleri online/çevrimiçi olarak ilerlerse, dijital pazarlama gerçekleşmiş olur. 

          Keklerini tanıtan Ayşe Teyze, internet sitesini oluşturur. İnsanların internet sitesinden haberdar olması için tanıtım yapmak gerekir. İnternet sitesine ulaşımı sağlamak için hedef kitlenin belirlenmesi icap eder. Hedef kitlenin 20-30 yaş arası hamur işi ve abur cuburu seven kişiler olduğunu varsayalım. Bu kişilerin en çok nerede vakit geçirdiğini bilmek gerekir. Yemek forumlarında ya da internetteki spor haberlerinin yayınlandığı mecralarda vakit geçirdiklerini düşünelim. Bu mecralarda dikkat çekici bir slogan ile reklam yapılmalıdır. Reklamlarla internet sitesine müşteri çekilebilir. Ayşe Teyze işi geliştirip özel doğum günü pastaları yapmaya başlar. Müşteriler arama motoruna(Google, Yandex, Yahoo, Bing vs.) özelleştirilmiş doğum günü pastası yazabilir. Bunun için arama optimizasyonu yapılmalıdır. Arama motorlarına bir bütçe ayırıp, internet sitesinin aramalarda öne çıkması sağlanabilir. Reklam olarak da aramalarda çıkabilir. Bu şekilde dijital pazarlama gerçekleşmiş olur. Dijital pazarlama sosyal medya üzerinden de gerçekleşebilir. Temel pazarlamada gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerinin elektronik ortama gerçekleşmesine Dijital Pazarlama denir.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir?

Geleneksel Pazarlamada birebir insanlarla iletişimde olup, pazarlama aktivitesini reel ortamda gerçekleştirmek söz konusudur. Beş duyu organının da kullanıldığı bir etkileşim mevcuttur. Dolayısıyla Geleneksel pazarlama, belirli ürün, hizmet ya da markanın, afiş, televizyon, gazete ve billboard gibi geleneksel yöntemler vasıtasıyla hedeflenen kitleye tanıtımı ve kitle eğilimini amaçlar. Direkt pazarlama olarak Ayşe Teyze yaptığı ürünü kapı kapı gezerek satmaya çalışır. geleneksel pazarlamanın alt dalı olan basılı pazarlama olarak broşür bastırıp apartmanlara asar. Fuar, kermes ya da pazar gibi yerlere katılım da geleneksel pazarlamanın içinde yer alır. Televizyon reklamları dijital pazarlamanın içine girmemektedir, yani gelenekseldir.

          Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama arasındaki en büyük fark ölçülebilir olmaktır. Geleneksel pazarlama faaliyetlerini ölçmek, takip etmek, dijital pazarlama yöntemlerine göre çok daha zordur. Örneğin, sahip olunan ilanların apartman girişine asılması gerçekleştirildi. Bu ilanları, net bir şekilde kaç kişinin gördüğünü tespit edebilmenin yolu bulunmamaktadır. Sadece tahmini bir ulaşım kitlesi elde edilebilir. Apartmanda yaşayan ve apartmana giren-çıkan kişi sayısından tahmini bir rakam elde edilebilir ama ilanın gerçekten incelenip incelenmediği bilgisine ulaşılamaz. Televizyon reklamlarında da aynı olay söz konusu olmaktadır. Çok popüler bir dizi arasında reklam verildiğini düşünelim. Bu reklamı kaç kişinin izlediğini net olarak bilemeyiz. Diziyi izleyen kişi miktarından tahmini bir hesaplama yapılabilir. Bu noktalarda ölçümleyebilmek sadece tahmini bir yaklaşımla mümkündür. Yazılı basımda bir reklam verildiği zaman o reklamı kaç kişinin gördüğünü, okuduğunu ve bunun ne kadarının satışı etkilediğini görmek ya da tahmin etmek olası değildir. Dijital pazarlama yöntemlerinde ise tüm neticelere ulaşabilmek mümkündür.

          Dijital pazarlamada ise durum farklı gelişir. Bilgisayarın, teknolojinin, dijital ortamların en büyük güçlerinden biri, birçok şeyi ölçülebilir hale getirmesidir. Mesela, arama motorunda “özel doğum günü pastası” veya “Beykoz bölgesindeki pastaneler” diye aratıldığında, sahip olunan reklamın orada gerçekten çıkıp çıkmadığı, tıklanıp tıklanmadığı sonucuna yüzde yüz ulaşabiliriz. Siteye tıklandıktan sonra ne yapıldığının da takibini gerçekleştirme şansımız bulunur. Dijital pazarlamada uçtan uca izlenebilirlik söz konusudur. Pazarlama bütçesini çok daha doğru sonuçlar alınabilecek yerlere aktarma imkânı ortaya çıkar. Özellikle küçük-orta boy şirketler, kobiler ya da bireysel iş yapan şirketler, pazarlama bütçelerini daha etkili kullanmak zorundalardır çünkü daha kısıtlı imkâna sahiplerdir. Etkili sonuçları alma noktasında, dijital pazarlama daha fazla imkân sunar. Başka bir avantaj olarak çok daha kısıtlı kaynaklarla binleri, on binleri hatta milyonları yönetme şansınız vardır. Eriştiğiniz kitlelerde neler gerçekleştirildiğinin istatistiğini aldıktan sonra, çok daha ölçeklenebilir etki almak Dijital pazarlamada mümkündür. Örneğin, bir hedefiniz var ve elinizde bir saçma tüfeği bulunuyor. Bu saçma tüfeği, geleneksel pazarlama olarak düşünelim. Tüfek ateşlendiğinde bir sürü saçma etrafa dağılır ve hedefe bir şekilde gitmeye çalışır. Bir de, elimizde tam nokta atışı yapabilen yani, tam hedef alabilen bir sniper olduğunu düşünelim. Dijital pazarlama bir anlamda sniper gibi hedefinizi 12’den vurabileceğiniz bir araçtır. Geleneksel pazarlamada hedef var, oraya bir kurşun atılıyor ama denk gelme oranı belli olmuyor.

Dijital Pazarlamanın Başlıca Unsurları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın başlıca unsuru internet sitesidir. Gerçek hayatta şirketlerin bir ofisi vardır. Müşteriler bu ofisi, ofise geldiğinde hangi kişileri bulacağını, hangi ürünü ve hizmeti alabileceğini bilir. Dijital mecrada ofis=internet sitesidir. İnternette dolaşan biri, bir arama motorunda bilgi arıyor olabilir, herhangi bir şey izliyor olabilir, herhangi bir gazete okuyor olabilir. Bu kişiler için ofis internet sitedir. Dolayısıyla, bir internet sitesine sahip değilseniz, dijital mecrada da yoksunuzdur. Ofis olmadan iş, internet sitesi olmadan dijital pazarlama olmaz. Ancak internet sitesi tek başına yeterli değildir. Tıpkı ofisinizi ziyaret eden müşterinin iyi ve temiz bir ortam bulmak istediğinde ofisinizi ona göre dizayn edip gelen müşterilere iyi bir izlenim uyandırmak gibi, internet sitenizde de benzer faaliyetlerde bulunmak gerekmektedir. Online olarak dolaşan ve internet sitesine gelen ziyaretçileri aynı şekilde kaliteyle, onların ihtiyaçlarını görecek şekilde karşılanması gerekir. Müşteriler bilgi arar. Misal, bir müşteri telefon ve e-mail gibi iletişim bilgilerine ulaşmak isteyebilir. Sitede iletişim formu varsa, bu formun çalışıyor nitelikte olması gereklidir. İletişim formu çalışmıyor haldeyse, pozitif bir izlenim ortaya çıkmaz. 

          İnternetteki varlık çok ciddiye alınması gereken bir konudur. Sadece internet sitesini kurup reklam vermekle iş bitmez. Gelecek ziyaretçilerin ihtiyaçlarını ve esas amaçlarını bilerek tasarlanan bir internet sitesi olması gereklidir. Etkili bir internet sitesine sahip olmak için ziyaretçilerin tanınması çok mühimdir.

          Dijital Pazarlama gerçekleştirilirken önce, internet sitesine kimin gelmesi ve dijital mecrada kime ulaşılmak istendiği değerlendirilmelidir. Hedef kitlenin, internet sitesine daha fazla nasıl çekilebileceğinin belirlenmesi gerekir. Bu bağlamda, internet sitesi trafiği olan ya da yönlendiren mecralardan bahsedilebilir. İnternet trafiğini yönlendiren en önemli mecra arama motorlarıdır. İnsanlar temel olarak belirli bir bilgi için interneti kullanır. Dijital mecrada etkileşim 3 yolla yapılır;Birinci yol: Yazılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bir blog sayfasının ya da herhangi bir bilgi sayfanın yazılı bir şekilde ziyaretçi tarafından okunması, dijital mecrada etkileşimin ilk yoludur. 

İkinci Yol: Etkileşim resim ve fotoğraf yoluyla yapılabilir. Güzel bir resim, tasarım, ürünlerin ve hizmetlerin fotoğrafları gibi şekilde bir etkileşim söz konusu olabilir. 

Üçüncü Yol: Etkileşim video yolu ile yapılabilir. Video çekilebilir.

Fotoğraf ve resim, hem yazılı iletişimde kullanılabilir hem de videoda kullanılabilir. Ayrıca yazılı iletişimde de video kullanılabilir. 

Dijital Pazarlamanın Şirketlere Olan Katkısı Nedir? Şirketler Dijital Stratejilerini Nasıl Verimli Kullanabilir?

Bu noktada ürün ve hizmetler ile ilgilenebilecek olan kitleleri hacimsel olarak yönetme konusu gündeme geliyor. Kitle yönetiminde birçok araç bulunur. Biz Albert Solino olarak da çeşitli araçlara sahibiz. Bu araçlardan biri pazarlama otomasyonudur. Pazarlama otomasyonu, hedef kitlenizle doğru platformda ve uygun içerikle ulaşmanızı sağlayarak satın alma sürecinin tamamlanmasına yardımcı olur. Marketing Funnel(Pazarlama Hunisi) şeklinde müşteriler gruplayıp, olabildiğince nihai ürün ve hizmetimizi satın alan müşteri haline getirme çalışmaları yapılır. Pazarlamanın görevi bir anlamda satışa olabildiğince destek olmak ve satışı çok basit hale getirmektir. İngilizcede de denildiği gibi satışı “a piece of cake” haline getirmektir. Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından biri kitleleri yönetebilmektir. Satın alan birkaç kişi olsa bile dokunulan, ulaşılan kişi sayısı çok fazla olabilir. Bu noktada aksiyona geçen müşterilere ulaşmaya çalışıyoruz. Teorik olarak bu tekniğin ismi AİDA’dır;

Attention(Dikkat Çekme): Pazarlamanın en tepedeki çemberi attention(dikkat çekme) ile başlar. Bir sürü reklam yaparak potansiyel müşteri bilgilendirilir.

İnterest(İlgi Çekme): Dikkati çekilenler gittikçe azalır. Dikkat çekilir ama ilgilenmeyenler çıkar. Bunların arasından ilgisini çekenler olur.

Desire(Arzu Etme):  İlgilenenlere üründen bahsedilir, hoşnut kalmayanlar gider ve geri dönmez. İlgi göstermişti ama vazgeçti. Diğer ilgi gösterenlerin bir kısmı da ürünü beğenip almak ister.  

Action(Aksiyon):  Ürünü almak isteyenlerden bazıları bahanelerle iptal eder. Diğer istekliler iste ürünü alır. Action ürünü satabilmektir. 

Marketing Funnel dediğimiz süreçte her bir adımı yönetmek gerekmektedir. Bu yönetim pazarlama otomasyonu araçlarıyla mümkündür. Her bir aşamanın çeşitli kayıpları bulunur. Ancak bu kayıpları minimumda tutup, potansiyel müşterileri saklamak icap eder. Bilgilendirme ve pazarlama faaliyetleriyle tekrardan müşteriyi yine aksiyona doğru ilerletebilirsiniz. Pazarlama otomasyonu araçlarını kullanmak bu kitleyi yönetme ve yönlendirmeyle muhtemel olabilir. Bunun haricinde kişilerden izin alınarak, e-bültenler, hatırlatma e-mailleri ve smsler ile potansiyel kişilere iletişim ve etkileşimde kalınır. İlk evreyi artırabilmek için sosyal medyada bir takım araçlar kullanılabilir. Bu sayede bu döngüyü olabildikçe etkili bir şekilde kullanarak nihai amaç olan satışa yardımcı olma gerçekleştirilmiş olur. Adımların hepsi uygulandıktan sonra satışta tek bir adım kalır.

          Kısaca, dijital pazarlama sayesinde, maliyet düşer, yüksek yatırım getirisi ortaya çıkar, marka gelişir, paylaşım ve ölçümleme kolaylığı sağlanır, hızlı sonuçlar alınır, içerip performansı takip edilir ve talep yaratılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.