ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

Temelde ChatGPT, yapay zeka tarafından desteklenen soru yanıtlayan bir sohbet robotudur. Fizik, aritmetik ve bilgisayar programlama gibi zor konuları kapsar.

Üniversite düzeyindeki sorunları çözmenin yanı sıra blog makaleleri, müzik sözleri, HTML sayfaları ve daha fazlasını üretebilir.

Bu, ChatGPT'yi anlamak ve kullanmak için kapsamlı bir kılavuzdur.

ChatGPT'yi nasıl kullanacağınızı, ona nasıl erişeceğinizi, başlıca uygulamalarının neler olduğunu ve size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceksiniz.

Ayrıca, AI'nın geleceği için dezavantajlarını ve olası sonuçlarını keşfedeceksiniz.

Okumaya devam edin!

İpucu

Dijital pazarlama, kullanıcı deneyimi, içerik pazarlama ve benzeri konulardaki tüm yaklaşımlarımızı, danışmanlık sürecimizin detayları ve bu hizmetimizin püf noktalarının açıklandığı Dijital Pazarlama Ajansı sayfamız ilginizi çekecektir.

ChatGPT Nedir ve Ne İşe Yarar?

ChatGPT, doğal insan dilini anlayabilen ve etkileyici derecede doğru, insan benzeri yazılı metinler üretebilen, diyalog tabanlı bir yapay zeka sohbet robotudur.

OpenAI başkanı Greg Brockman'a göre, ChatGPT'nin bir test olarak piyasaya sürülmesinden sonraki beş gün içinde bir milyondan fazla kullanıcı kaydoldu.

Programın güçleri, sosyal medyayı harekete geçiren gücüne karşı eğlenceli veya endişeli tepkilerle birlikte, insanları sık sık şok halinde bırakıyor.

İlk GPT modeli, 8 milyondan fazla web sayfasından oluşan bir veri kümesi üzerinde eğitildikten sonra çeşitli dillerde ve biçimlerde tutarlı, tutarlı biçimde biçimlendirilmiş metin üretebildi.

Chatbot'larda ve sohbete dayalı AI sistemlerinde kullanılmak üzere özel olarak oluşturulan ChatGPT, GPT modelinin bir varyasyonudur. Büyük bir sohbet sohbetleri kümesi üzerinde eğitildiğinden uygun, güvenilir ve hatta son derece alakalı yanıtlar üretebilir.

ChatGPT, yanıt üretmenin yanı sıra materyali çevirmek, özetlemek, bilgisayar kodu yazmak ve sorguları yanıtlamak için kullanılabilir. Kullanıcılarla sorunsuz ve tutarlı bir şekilde iletişim kurabilen sohbet robotları gibi sohbete dayalı AI sistemleri geliştirmek için etkili bir tekniktir.

ChatGPT’yi Kim Kurdu?

Elon Musk, bağımsız bir araştırma grubu olan OpenAI Vakfı'nı kurdu ve bu yeni yapay zeka, onların en yeni sohbet robotu.

O dönemden bir blog gönderisine göre Musk, teknoloji girişim kapitalisti Sam Altman da dahil olmak üzere 2015'in sonlarında diğer Silikon Vadisi yatırımcılarıyla birlikte firmayı kurdu. Musk, araştırma merkezinin "dijital zekayı insanlığa en çok fayda sağlayacak şekilde ilerleteceğini" söyledi.

ChatGPT Nasıl Çalışır?

ChatGPT, GPT'ye (Generative Pre-training Transformer) dayalı bir sohbet robotudur.

GPT, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilen oldukça büyük bir veritabanı üzerinde eğitilmiş bir dil modelidir:

 • metin üretimi,
 • çeviri ve
 • Soruları anlama 

Tutarlı bir yanıt üretmek için kullanıcının girdisini doğal dil işlemeyi ve mevcut bilgisini kullanarak işler. Model, kullanıcılarla etkileşim kurarak ve yanıtlarına uyum sağlayarak kendi kendine "öğrenebilir".

ChatGPT modelinin, kullanıcı sorularına bağımsız olarak yanıt vermek ve yardım sağlamak için kullanılabileceği sohbet robotlarında ve sanal asistanlarda kullanılması amaçlanmaktadır. Bunun için diğer uygulamalar arasında metin oluşturma ve makine çevirisi yer alır.

OpenAI'ye göre, yeni yapay zeka kullanılabilirliğe vurgu yapılarak geliştirildi. Çalışma grubu geçen hafta yaptığı açıklamada, "konuşma stilinin ChatGPT'nin takip sorularını yanıtlamasına, hataları kabul etmesine, yanlış öncüllere meydan okumasına ve uygun olmayan istekleri reddetmesine izin verdiğini" iddia etti.

Gerçek dünyadaki uygulamalar, web siteleri için içerik üretmeyi, müşteri sorularını yanıtlamayı, önerilerde bulunmayı ve otomatik sohbet robotları geliştirmeyi içerebilir.

OpenAI CEO'su Sam Altman'a göre teknoloji, "neyin mümkün olduğunun erken bir örneği" idi.

Yakında sizinle konuşabilen, sorularınızı yanıtlayabilen ve rehberlik sunabilen yardımcı asistanlarla etkileşim kurabileceksiniz.

Daha sonra, bir şeylerin sizin için bir şeyler yapmasını sağlayabileceksiniz. Son olarak, sizin için yeni bilgileri araştıracak bir araca sahip olabilirsiniz.

ChatGPT’nin Avantajları

 • ChatGPT, geliştirme sorunlarını ele almanın yanı sıra matematiksel kanıtlar yazma yeteneğine de sahiptir.
 • ChatGPT, bilgisayarlar için hem dilde hem de programlama dillerinde derin bir ustalık sergiler.
 • ChatGPT henüz ilk aşamalarında olmasına rağmen şimdiden göze çarpmaktadır. 
 • Yapay Zeka ile bir tartışma, ChatGPT ile kolayca ve doğal bir şekilde yapılabilir.
 • İçerik ve hatta yazılım oluşturmaya dahil olan iş akışlarını hızlandırmak için esnek bir AI sohbet robotu olan ChatGPT'yi bir AI asistanı olarak kullanabilirsiniz.
 • Şu anda, bu teknolojiyi kullanmak için sadece kayıt olmak yeterlidir.

ChatGPT Paralı Mı?

Evet, ChatGPT şu anda OpenAI deneme süresi boyunca ücretsizdir.

İşletme, ChatGPT'yi geliştirmek ve aynı zamanda ücretli bir teklif sunmak için kullanmayı amaçlıyor.

ChatGPT’yi denemek için:

 • Resmi siteyi buradan ziyaret edin
 • Bir hesap oluşturun
 • "Kişisel Kullanım"ı seçin
 • İstediğiniz işlevi seçin - bir görüşme için Soru-Cevap'a tıklayın
 • Aç'ı tıklayın
 • Sorularınızı yazın
 • Gönder'e tıklayın ve yanıtın görünmesini bekleyin - bu işlem birkaç saniye sürebilir.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT'yi kullanmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

 • OpenAI'nin sağladığı bir ChatGPT API aracılığıyla kullanabilirsiniz. OpenAI'nin web sitesinde erişim anahtarını ve API belgelerini bulabilirsiniz.
 • İsteğinizi bir JSON nesnesi olarak hazırlamalı ve HTTP üzerinden ChatGPT'ye iletmelisiniz. ChatGPT'nin yanıtlamasını istediğiniz soru veya istem isteğe dahil edilmelidir.
 • İsteğiniz, ChatGPT'den bir JSON nesnesi olarak döndürülecek bir yanıt alacaktır. Yanıt, model tarafından üretilen metnin yanı sıra yanıtın güven düzeyi gibi diğer ayrıntıları içerecektir.
 • ChatGPT'den gelen yanıt, metni doğrudan sunarak veya belirli bir kullanım için daha fazla işleyerek uygulamanızda gösterilebilir.

ChatGPT ile Neler Yapılabilir?

 • Metin tamamlama
 • Metin oluşturma
 • Chatbot'lar
 • Dil çevirisi
 • Soru cevaplama
 • Metin sınıflandırması
 • Metin özetleme

ChatGPT'ye Neler Sorulabilir?

1- Bana içerik fikri bulabilir misin?

İlham almak için ChatGPT istediğiniz her konuda fikir üretebilir. OpenAI'nin chatbot'unun, burada görebileceğiniz gibi, numaralı listeler oluşturma yeteneği, okurken kullanışlıdır.

 

Bir e-posta şablonu yazabilir misin?

Bir iş e-postası taslağı hazırlamanız gerekiyor, ancak hangi biçimi kullanacağınızdan emin değil misiniz? Mesajınızın içeriğini oluşturmanıza yardımcı olmak için ChatGPT, e-posta şablonları sağlayabilir.

 

Bana bu metnin özetini yapar mısın?

Çok uzun bir metni kopyalayabilir ve ChatGPT'den özetlemesini isteyebilirsiniz, bu da başka bir kullanışlı özelliktir. Dilerseniz ona bir sınır belirleyerek 5 ana maddede özetlemesini isteyebilirsiniz ya da belirli sayıda cümleye bağlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, bir toplantı raporunu özetlemek isterseniz, bu ilginç olabilir.

Bu konudaki uzmanlığını benimle paylaşabilir misin?

Bir konuda bilgiye mi ihtiyacınız var? ChatGPT'den sizin için bir kelime tanımlamasını, iki terim arasındaki farkı açıklamasını veya size bir fikir açıklamasını isteyebilirsiniz.

Kod üretebilir misin?

Geliştiriciler, ChatGPT'nin programlama dilinizde kod oluşturmanıza yardımcı olabileceğini ve ChatGPT kullanıcı arayüzünü kullanarak kodu kopyalamanızı kolaylaştıracağını duymaktan mutlu olacaktır. Ayrıca, kodunuzdaki bir kusuru bulmanıza yardımcı olarak size zaman ve hayal kırıklığı kazandırabilir.

Bu metinden bana fikir verebilir misiniz?

ChatGPT aracılığıyla bir ilk öneriden daha fazla fikir isteyebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte örnek bir makale başlığı sunuyoruz. Zorunlu fiillerle başlayan ilk başlık listesini önerir. Dili değiştirmesini rica ediyoruz. Chatbot'un bir avantajı, görüşme devam ederken yanıtlarını sizin özelliklerinizi hesaba katacak şekilde uyarlayabilmesidir.

Bu hesabı çözebilir misin?

Hesaplamalar ChatGPT kullanılarak yapılabilir. Ondan hızlı matematiksel hesaplamalar yapmasını isteyebilirsiniz. Bir okuyucu, hesaplama çok karmaşıksa ChatGPT'nin yaklaşık ancak gerçeğe yakın bir sonuç döndürebileceğini gözlemledi

SEO konusunda bana yardımcı olabilir misin?

Konu şu anda SEO uzmanlarından önemli ölçüde ilgi görüyor. ChatGPT'nin SEO uzmanları için muazzam bir varlık olabileceği doğrudur. Örneğin, belirli bir konuya dayalı SEO makale başlıkları için öneriler isteyebilir veya çevrimiçi kişilerin belirli bir konuda yaptıkları soruların bir listesini arayabilirsiniz.

Bana to-do list yani yapılacaklar listesi hazırlayabilir misin?

Ek olarak ChatGPT, örneğin belirli bir yere seyahat ederken veya bir emlak satın alırken akılda tutulması gereken bir öğe listesi oluşturabilir. Bu, hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olmanıza ve kendinizi mümkün olan en iyi durumlara sokmanıza yardımcı olabilir.

Bir masal yazabilir misin?

Daha neşeli bir notla bitirmek istiyorsanız, ondan size belirli bir yerde karakterleri olan veya olmayan bir hikaye anlatmasını isteyebilirsiniz. ChatGPT aynı zamanda çağdaş bir hikaye anlatıcısıdır. 

ChatGPT’nin Özellikleri Nelerdir?

Birçok özelliği ve işlevi olan bir dil modeli olan ChatGPT, OpenAI tarafından oluşturulmuştur. ChatGPT'nin ana özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Metin verileriyle ilgili kapsamlı ön eğitimi sayesinde ChatGPT, derin bir dil bilgisine ve çok yönlü yanıtlar formüle etme kapasitesine sahiptir.
 • Şu anda mevcut olan en etkili dil modellerinden biri olan ChatGPT, en yeni NLP yaklaşımlarını kullanır.
 • ChatGPT, anlayışlı ve çeşitli yanıtlar üreten sağlam bir dil modelidir.
 • ChatGPT, güvenilir olduğundan ve çok çeşitli girdileri işleyebildiğinden, çeşitli uygulamalar ve kullanım durumları için uygundur.
 • ChatGPT, bir insanın verebileceği yanıtlara benzer yanıtlar sağlaması amaçlandığından, sohbet robotları ve ilgili uygulamalar için mükemmeldir.
 • ChatGPT'nin performansı, belirli veri kümelerine ve kullanım durumlarına göre özelleştirilerek geliştirilebilir.
 • OpenAI, ChatGPT'yi bir API aracılığıyla erişilebilir hale getirerek çeşitli proje ve uygulamalara dahil edilmesini kolaylaştırır.

ChatGPT Türkçe Hizmet Veriyor Mu?

ChatGPT Türkçe olarak hizmet sunabilir. OpenAI tarafından oluşturulan kapsamlı bir dil modeli olan ChatGPT, Türkçe dahil birçok farklı dilde çok çeşitli metinler üzerinde eğitildi. Sonuç olarak, Türkçe metin oluşturma, soru yanıtlama ve dil anlama gibi görevleri yerine getirebilir. Modelin performansının, görevin zorluğuna ve kullanılan belirli dile bağlı olarak değişebileceğini unutmamak çok önemlidir. Ancak ChatGPT, hiç şüphesiz Türkçe dilini kullanarak soru ve görevlerde yardımcı olabilir.

ChatGPT Network Error Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

"ChatGPT Ağ Hatası" terimi, ChatGPT konseptini kullanırken ortaya çıkabilecek ağla ilgili çeşitli sorunları tanımlar. Bu sorunu çözmek için daha sonra tekrar deneyebilir, cihazı yeniden başlatabilir, internet bağlantınızı kontrol edebilir veya destek ekibinden yardım isteyebilirsiniz. Sorunun kesin nedenine bağlı olarak, düzeltmeye yönelik önlemler değişebilir.

Ek olarak, ChatGPT'nin barındırılan bir sürümünü kullanıyorsanız, modelin performansını bozabilecek herhangi bir kesinti veya sorunun farkında olup olmadıklarını görmek için üçüncü taraf platformunun durum sayfasını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Sorunun çözülmesine yardımcı olmak için platform, ekstra sorun giderme talimatları ve verileri de sunabilir.

ChatGPT Google’ın Yerini Alabilir mi?

Bir arama motorunun hizmetinin yalnızca küçük bir kısmı rekabete açıktır. ChatGPT yalnızca bilgi sorgularına yanıt verir; işlemsel talepler doğası gereği ilgisizdir. Sonuç olarak, Google'ın şu anki kullanımına kıyasla, sorguların yalnızca çok küçük bir kısmını alıyoruz.

ChatGPT'nin verdiği yanıtın algılanan kalitesine rağmen, genel halk bilgileri çevrimiçi aramaya alışkındır. rafine bir UX ile iyi bilinen yerler.

Son on yılda, her biri kendine özgü özelliklere (gizlilik, evrensel arama, demagoji, meta arama motorları, vb.) sahip bir ton alternatif arama motoru oldu, ancak hiçbiri genel kamuoyunun incelemesine dayanamadı. Birçok iş istasyonunda varsayılan motor olan Bing dışında hiçbir motorun pazar payı %1'den fazla değildir. Çevrimiçi devlerin tekelini sona erdirmek için arama motoru modelini yeniden tasarlamanın gösterişli özlemlerine rağmen, baskın bir aktörün geçerliliğinin kullanımlarına göre sorgulanıp sorgulanmayacağını belirleyenler aslında internet kullanıcılarıdır.

ChatGPT'nin dahil edilmesiyle birlikte "Google'ın geleceği" tahminleri yapılmıştır. Aslında, bir Chrome uzantısı kullanmak, arama sonuçlarını tamamlayan bir araca erişmenizi sağlar. Bing, internet kullanıcılarına daha iyi konuşma yanıtları vermek için ChatGPT'yi motoruna dahil etmeyi planladığını resmen söyledi. Pazarın hafızasını canlandırmak için duyuru etkisinin ötesinde Microsoft, 1 milyar dolar katkıda bulunan OpenAI'deki en büyük yatırımcılardan biridir. Kısmen GPT-3, 3.5 ve yakında GPT-4 teknolojilerindeki ilerlemeler için ayrılmıştır ve bunlar yavaş yavaş ürün yelpazesine dahil edilmektedir. Bu nedenle, ChatGPT ile geliştirilmiş bir Bing güvenilirdir.

OpenAI teknolojisi iş uygulamaları için yeni değil. Çevrimiçi yazarlık ve geliştirme gibi sektörler, çeşitli başarı dereceleriyle sürekli artan yapay zeka algoritmalarını kullanarak ilerlemelerinin ve arayüzünün farkında, bunu kullanıyor ve zenginleştiriyor.

Tüm devrimler ilerlemeyle sonuçlanmaz; zaman içinde metodik olarak yaratılmış olanı, o zamanın eğlenceli bir yeniliği ile yok etmek, internet kullanıcılarına fayda sağlamayacaktır. Web3 ve türevleri gibi herhangi bir hakim modele bir alternatifi savunanlar, tıpkı kripto para biriminde olduğu gibi bundan kazanacakları şeyler var. Bir devrim dilemek yerine, arama taktiklerini birinciye ayarlayalım ve evrimi devrime tercih edelim.

ChatGPT'nin Eksiklikleri Neler?

ChatGPT'nin gücüne rağmen bazı kısıtlamaları vardır. Örneğin, konuşmanın bağlamından rahatsız olabilir ve doğru bağlamsal analiz sağlayamayabilir. Ek olarak, genellikle eldeki materyali işlemede usta olmasına rağmen, sık sık dili anlama ile mücadele eder. Araştırmaya göre, ChatGPT aynı anda karmaşık cümlelerle veya çok sayıda sorguyla sunulduğunda uygun şekilde yanıt veremeyebilir.

Sistem Nasıl Geliştirilebilir?

Chat GPT'yi geliştirmek için, GPT-3 ve BERT dahil olmak üzere en yeni yapay zeka modelleri özellikle ilgi çekicidir. Bu modeller, sözlü anlama ve yorumlamada doğruluk ve güvenilirlik açısından önceki nesillerden daha iyi performans gösterir. Kullanıcı sorularına doğru bir şekilde yanıt verebilmesi için ChatGPT'ye talimat vermek üzere kullanılabilirler.