Çalışan Memnuniyetini Artırmanın 4 İnanılmaz Yolu

Çalışanların tutumları tipik olarak şirketin ahlakını yansıtır. Müşteri hizmetleri ve satış alanlarında, mutlu çalışanlar şirketi temsil ettiği için son derece önemlidir. Memnuniyet, sadece maaş ile bağlantılı değildir. Elbette, zam veya yan haklar, çalışan memnuniyetini en azından geçici olarak artıracaktır, ancak küçük, pahalı olmayan değişikliklerin uzun vadeli bir etkisi olabilir.

İşte bu kapsamda çalışan memnuniyetini artırmanın 4 yolu!

 

Zamanı Boşa Harcamayı Bırakın

Sıkı teslim tarihleri, birçok çalışan için önemli bir stres kaynağıdır. İşverenler daha fazla zaman kazanarak bu stresi azaltabilir. Örneğin, işverenler toplantıları daha kısa ve daha verimli hale getirebilir. 

Mümkün olduğunda, toplantı yerine konferans aramaları yapın. Gereksiz sohbeti azaltmak için öğle yemeğinden önce veya günün sonunda arama yapın. İnsanlar öğle yemeğine ya da eve gidebilmek için kovalamacayı kesmek isteyecektir.

Başka bir fikir, verimliliği artıran organizasyonel sistemler oluşturmaktır. Dağınıklık ve kafa karışıklığı büyük zaman alıcılarıdır. Organize ofisler ve sistemler stresi azaltır, zamandan tasarruf sağlar ve üretkenliği artırır.

 

Sosyal Bağlantıları Teşvik Edin

Sosyalleşme, mutluluğun önemli bir bileşenidir. Rubin, "Başkalarıyla etkileşim kurmak ruh halinde pozitif bir artış sağlar - şaşırtıcı bir şekilde, bu içe dönükler için bile geçerlidir" diye yazıyor.

İşverenler sosyal ilişkileri teşvik etmenin yollarını bulmalıdır. İletişimi teşvik eden bir ofis düzenlemesi düşünün. Çalışanların birbirlerini görebilmeleri ve konuşabilmeleri için iş istasyonlarını düzenleyin.

İşverenler ayrıca tatiller ve doğum günleri için ofis kutlamalarını teşvik edebilir. Bu kutlamaların pahalı olması gerekmez. Herkesten kapalı bir tabak getirmesini istemek kadar basit olabilir. Kutlamak için bir sebep olmadığında bile çalışanları birlikte öğle yemeği yemeye teşvik edin. Rahat bir yemek alanı sağlayın.

 

İyi Sağlığı Teşvik Edin

Kötü sağlık sadece çalışanlara zarar vermekle kalmaz, işletmeler için de zararlıdır. 

Dr. Oz Show'dan Dr. Mehmet Öz'e göre, "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm doktor ziyaretlerinin %90'ına kadarı strese bağlı hastalıklar içindir".

Kronik stresin kilo alımı, düşük bağışıklık sistemi, artan hastalık riski ve yorgunluk gibi çeşitli olumsuz yan etkileri vardır. İşverenler, çalışanları stres seviyelerini azaltmaya ve genel sağlıklarını iyileştirmeye teşvik etmelidir.

İlk adım, çalışanları sağlık konularında eğitmektir. Okuma materyalleri sağlayın veya seminerler sunun. İnsanlar neyi değiştireceklerini bilmiyorlarsa olumlu değişiklikler yapamazlar.

Çalışanların olumlu yaşam tarzı değişiklikleri yapmalarına yardımcı olmak ve sağlıklı yemekler hazırlamak için buzdolabı ve mikrodalga fırınla ​​donatılmış bir mutfağa sahip olun. Araştırmalar yemek hazırlamanın dışarıda yemek yemekten daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Ayrıca, gün boyunca molaları teşvik edin. 

Dr. Öz'e göre, "Egzersiz, stres sırasında bloke olan iyi hissetme hormonları olan serotonin ve dopamini serbest bırakır. Merdiven çıkmak harika bir egzersizdir. Günde 7 dakika merdiven çıkmanın kalp hastalığı riskini iki kat azalttığını göstermiştir."

Mümkünse spor salonu üyeliklerinde şirket indirimi teklif edin. Bu, çalışanları ofis dışında olumlu seçimler yapmaya ve düzenli egzersiz yapmaya teşvik edecektir.

 

Rutinleri Bozun

Sürprizler, işyeri de dahil olmak üzere yaşamın her alanına kıvılcım katar. Rubin, "Küçük bir ikram bile insanların mutluluğunu artırabilir ve insanlar beklenmedik bir zevkten daha büyük bir haz alır" diyor.

İşverenler, çalışanları şaşırtmanın küçük yollarını aramalıdır. Örneğin, ara sıra kahve veya unlu mamuller gibi özel bir ikram getirebilirsiniz. Küçük jestler, çalışanlara zamanlarını takdir ettiğinizi gösterir.

Başka bir fikir, ilginç bir tatil için bir ofis partisine ev sahipliği yapmaktır. İşverenler, çalışanların bir tatil yaratmasına bile izin verebilir. Yine, bunun pahalı olması gerekmez. Anahtarlar, çalışma haftasının rutinini kırmak, sosyalleşmeyi teşvik etmek ve takdirinizi göstermektir.

Ayrıca bir ofis hediyesini de düşünün. Çalışanları motive etmek için bir çekiliş veya yarışma düzenleyebilirsiniz. Ödül, bir hediye kartı kadar basit veya bir tatil kadar abartılı olabilir.

Çalışan memnuniyetini artırmanız gerektiğini düşünmüyorsanız, Yahoo gibi mesaj panolarında memnun olmayan çalışanların tüm yorumlarını okuyun

Bir kullanıcı, "Şirketlerin çok çalışan ve sadık olan iyi çalışanlar istediğine inanıyorum, ancak çalışanlarına davranış biçimleri nedeniyle bunu asla alamayacaklar" diyor.

Bu hoşnutsuz çalışanların yanlış olduğunu kanıtlayın. Olabileceğiniz iyi bir patron olun ve işyerinde mutluluğu artırmak için çaba gösterin. Ekstra çabanız sadece daha iyi bir işletmeye yol açabilir.