Amazon Kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos'tan Öğrenebileceğiniz 5 Ders

Amazon'un kurucusu olan Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanıdır. Bezos, dünyayı açıkça görmek için eşsiz bir yetenek geliştirdi ve dünyayı başarılı bir şekilde gezerek, çoğu insanın mümkün olduğunu düşünmediği şeyi başardı; Amazon’u kurdu. Her saniye, Amazon’da 600 milyondan fazla ürün satılıyor ve onları da satan üç milyondan fazla satıcı var. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm e-ticaretin neredeyse yüzde 40'ını, bulut-bilgisayar endüstrisinin yarısı, video akış pazarının üçte biri ve tüm kağıt kitapların yüzde 42'sini satıyorlar. İşte, dünyanın en başarılı iş insanlarından biri olan Bezos’tan çok değerli öneriler;

Vizyonunuzda inatçı, ayrıntılar üzerinde esnek olun

Büyük bir vizyona sahip olmak çok önemlidir ama küçük detaylarda inatçı olmak problemimizdir. Ayrıntılar üzerinde esnek olmazsak, potansiyel olarak daha iyi seçeneklerin görüşünü kaybederiz. 

 

Müşterilerinize takıntılı olun

Bezos hakkında bilmeniz gereken bir şey varsa, müşterilerinden dolayı takıntılı olmasıdır.

"Bunu en başından beri yaptığımızı söyleyebilirim ve Amazon.com'un bugün herhangi bir biçimde var olmasının tek nedeni bu. Her zaman öne müşterileri koyduk.”

 

Cesur olun ama riskleri hesaplayın

Eğer risk almazsanız, hayalleriniz asla gerçekleşmeyebilir. Hayat değişikliğine ihtiyacınız olan fikirler, sadece onlara bir şans verirseniz ulaşılır. Sadece dikkatli olmalı, körü körüne risk almamak gerekir.

 

"İki Pizza Kuralı”nı kullanın

Üretkenliği ve yaratıcılığı aynı zamanda nasıl artırırsınız? Bir ekibin ne kadar büyük olması gerektiğini dikte etmek için Bezos'un altın değerindeki "İki Pizza Kuralı"nı kullanın. Bezos, "iki pizza takımı" olduğuna inandığını söyledi: eğer bir ekip iki pizza ile beslenemiyorsa, o ekip çok büyüktür.

 

Vizyonunuzda ısrarcı olun

Vizyonunuzu anlamayacak olan insanlar olacaktır. Belki de fikriniz çok devrimcidir, bu yüzden, muazzam bir sabıra ve ısrara ihtiyacınız var.

Bezos, insanların ürünlerini satın alacağı ve internette sipariş verebileceklerini öngörebiliyordu lakin kimse ona inanmadı. Onlarca insanla konuştu ama sadece birkaçı 50 bin dolar verdi. Jeff Bezos vizyonunda ısrarcı olup dünyanın en başarılı iş insanlarından biri hâline geldi.