360 Derece Performans Değerlendirme Yaparken Sıkça Gerçekleştirilen 5 Büyük Hata

360 derece performans değerlendirme sonuçlarını öğrenirken herkes gerginleşir. Bunun nedeni, meslektaşlarınızın, yöneticilerinizin ve hatta yönettiğiniz kişilerin deneyiminizi, davranışınızı ve beceri setinizi derecelendirmesidir. 

360 derece performans değerlendirme, güçlü yönleriniz ve gelişim fırsatlarınız hakkında size ayrıntılı bir sayısal analiz sunar. 

Ancak bunu yapmak o kadar da kolay değildir. 

İşte 360 derece performans değerlendirme yaparken herkesin sıkça yaptığı hatalar;

 

Net bir amaç belirlememek 

360 derece performans değerlendirme sürecinin başarısız uygulanmasının ana nedenlerinden biri net bir amacın olmamasıdır.

İdeal olarak, 360 derece performans değerlendirme süreci belirli bir amaç (yönetim geliştirme, yedekleme planlaması, performans değerlendirme veya kariyer gelişimi) için tasarlanmalıdır.

 

İletişim eksikliği

Tam iletişim, özellikle 360 derece performans değerlendirme ile önemlidir. Olası yanlış anlaşılmaları önlemek için, gizlilik konuları hakkında net bir şekilde iletişim kurmak da önemlidir.

360 derece performans değerlendirmenin nasıl işleneceği ve insanlara nasıl yönlendirileceği konusunda net kararlar almak ve iletişim halinde bir anlayışa sahip olmak önemlidir. Gizliliğin nasıl korunacağı ve olumsuz performans değerlendirmesinin birinin kariyeri üzerindeki potansiyel etkisinin ne olabileceği gibi önemli konular hakkında iletişim kurmak çok önemlidir.

 

360 derece performans değerlendirmesini kimin kontrol ettiğini netleştirmemek

Çalışanlar, performans değerlendirme verileri üzerinde yeterli kontrole sahip değildir.

360 derecelik bir süreçte, çalışanlar performans değerlendirmelerini tam olarak ne zaman ve kiminle paylaşacaklarını seçebilir. Performans değerlendirmenin herkes için yapıcı olması için verileri paylaşmanın en iyi yolları hakkında uygun rehberlik sağlamak çok önemlidir.

 

Haksız yönetim ve puanlamaya sahip olmak

360 derecelik performans değerlendirme sürecinin yönetimi ve puanlaması kullanıcı dostu olmalıdır.

İyi bir anket ve kullanışlı bir dizi prosedürle, performans değerlendirme alanların yanıt oranı daha yüksek olabilir.

 

Gizlilikten ödün vermek

Çok puanlı performans değerlendirme, çalışanlar anonim performans değerlendirme sağlayarak kendilerini güvende hissedebilecekleri fikrine dayanır. Gizlilik veya anonimlik tehlikeye girerse çalışanı mahvedebilir.

Hangi verilerin gizli, hangilerinin anonim olduğunu belirleyin. Performans değerlendirme alıcıları daha fazla bilgiden yararlanabileceklerini iddia etseler de, performans değerlendirme sağlayıcıların gizliliğini korumak daha büyük bir endişe kaynağıdır.

 

Eğer siz de 360 derece performans değerlendirme hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız, 360 derece performans değerlendirme bloğumuzu okuyabilirsiniz ya da daha iyisi insan kaynakları danışmanlığı ile alakalı bizimle iletişime geçebilirsiniz!