Müşterimiz İzel Kimya İle İnsan Kaynakları Danışmanlığı Üzerine Konuştuk

İzel Kimya İnsan Kaynakları Müdürü Recep Taşpınar ile Albert Solino yönetim danışmanlığı, insan kaynakları danışmanlığı ve kurumsal dönüşüm danışmanlığı hakkında konuştuk…

İzel Kimya; boya, yapıştırıcı, kaplama vb. sanayilerin ana hammaddesini oluşturan “Sentetik Reçine” ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur. 1996 yılında 2000 mton/yıl üretim kapasitesi ile Pendik/İstanbul’da kurulan İzel Kimya, ilk yıl 1.250 mton/yıl vernik üretimi gerçekleştirmiştir. 1998 yılında polyester reçine üretiminde ise 1620 mton/yıl’a ulaşmıştır. Üretim kapasitesi artan ve müşteri portfolyosu büyüyen İzel Kimya, yeni ürünler araştırma ve geliştirmeye başlamıştır.

İşletme, artan taleplere cevap verebilmek adına 2009 yılında yeni üretim tesisi kurmaya karar vermiştir. 2011 yılında Dilovası/Kocaeli’deki modern tesislere taşınmıştır. Bugün, Avrupa ve Türkiye’deki lider boya üreticileri tarafından İzel Kimya oldukça fazla tercih edilmektedir. Lider boya üreticilerinin İzel Kimya’yı tercih etmesinin sebepleri ise yüksek kalite, hızlı teslimat, müşteri ilişkileri, teknik servis ve firmaya özel çözümlerdir. 

İnsan Kaynakları Müdürü Recep Taşpınar, 2014’ten beri İzel Kimya bünyesinde çalışıyor. 7 yıl boyunca insan kaynakları yönetimi alanında büyük tecrübeler edinmiş Taşpınar, “Albert Solino danışmanlık hizmetimizin işletmenize ne gibi katkıları oldu?” sorumuzu, “Albert Solino sayesinde tüm süreçlere farklı bir gözle bakmaya başladık.” şeklinde yanıtlıyor. Recep Taşpınar, insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı kapsamında firma sahibinin de çok destekleyici bir tavırda olduğunu dile getiriyor. İnsan Kaynakları Müdürü Taşpınar, sorularımızı şöyle yanıtladı:

“İZEL KİMYA OLARAK BİTMİŞ ÜRÜN DEĞİL, YARI MAMUL ÜRETİCİSİYİZ.”

Sizleri ve İzel Kimyayı Biraz Tanıyabilir miyiz?

Ben Recep Taşpınar, işletme mezunuyum. İzel Kimya firmamızın insan kaynakları müdürüyüm. 7 yıldır İzel Kimya’da çalışmaktayım. Firmada güzel bir süreç yaşadım. Başladığım ve geldiğim yer itibariyle birçok noktada tecrübe kazandım. Şirketçe, hem mesleki yönden hem de diğer süreçlerle alakalı bir sürü deneyim edindiğimiz bir duruma geldik. Firmada, personel özlük işleri alanında işe başlayıp, insan kaynakları müdürü unvanına kadar yükselmiş bulunmaktayım.

İzel Kimya, 1996 yılında Pendik, Kurtköy’de kurulmuştur. Sektörün boya ham maddesi ihtiyacını karşılamak amaçlı faaliyetlerini devam ettirmiştir. Müşteri ihtiyaçlarına cevap verme ve firmanın büyümesi noktasında daha büyük bir yere ihtiyaç duyulmuştur. İzel Kimya, 2011-2012 yıllarında Pendik’teki fabrikasını tamamlayıp, Dilovası’ndaki modern tesislerine taşınmıştır. Bu tesiste daha büyük çapta üretimler gerçekleştirip, birçok alanda boya ham maddesi, yapı kimyasalları ve bu gibi bir sürü alana hitap eden ürün üretimi yapmaktayız. Bitmiş ürün değil, yarı mamul üreticisiyiz. Ürettiğimiz ürünleri hem yurtiçi hem yurtdışında birçok ülke ile paylaşmaktayız. Son zamanlarda ihracat hedeflerine biraz daha odaklandık ve 2015 yılından itibaren de ihracat noktasında çok büyük atılımlar yaptık. Bu atılımları büyük bir aile olarak, büyük bir ekiple gerçekleştirdik. Şu anda da sürecimize doludizgin bir şekilde devam etmekteyiz. 

“STRATEJİK İNSAN KAYNAKLARI VE DİĞER BİRÇOK ALANDA İYİLEŞTİRMELER YAPILMASI VE KURUMSAL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ HER ZAMAN HAYALİNİ KURDUĞUMUZ BİR SÜREÇTİ.” 

Kurumsal Dönüşüm Kapsamında İzel Kimya’yı Yönetim Danışmanlığı ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı Hizmeti Almaya İten Etkenler Ne Oldu?

Stratejik insan kaynakları ve diğer birçok alanda iyileştirmeler yapılması ve kurumsal dönüşüm projelerinin gerçekleştirilmesi her zaman hayalini kurduğumuz bir süreçti. Firma sahibimiz de bu konularda çok destekleyici bir tavır ile bize her zaman yol gösterdi. Biz de danışmanlık kapsamında Albert Solino ile çalışmayı uygun gördük. 

Farkındalık yaratmak bizim için çok önemliydi. Danışmanlık sayesinde artık farkındalığa sahip olup, süreçlerimizi daha katma değerli ve işlevsel olarak gerçekleştirdiğimizi gördük. Şu anda da kurumsal dönüşüm sürecinde gerekli olanları yapıp, uygulayıp, adapte etmekteyiz. Geri bildirimler ile de yapılamayan işlerin tespitini gerçekleştirmekteyiz. 

“ALBERT SOLİNO’DAN ALDIĞIMIZ DANIŞMANLIK HİZMETİ SAYESİNDE İNSAN KAYNAKLARI VE YÖNETİM KAPSAMINDAKİ SÜREÇLERİMİZ OLUMLU YÖNDE ETKİLENDİ.”

Albert Solino ile Çalışmaya Başladıktan Sonra Danışmanlık Süreci Sizler Açısından Nasıl İlerledi?

Öncelikle, Albert Solino olarak çok güler yüzlü bir ekibe sahipsiniz. Danışmanlık sürecimize mevcut süreç analizini ve yol haritasını oluşturarak başladık. Ne yapmamız gerektiğine dair bir yol haritası çizdik. Albert Solino’dan gelen iyileştirme önerileri ile yapılması gereken her faaliyeti gerçekleştirmeye çalıştık. Süreç sahipleriyle beraber birebir toplantılar gerçekleştirdik. Albert Solino’dan aldığımız danışmanlık hizmeti sayesinde insan kaynakları ve yönetim kapsamındaki süreçlerimiz olumlu yönde etkilendi. Kullandığımız altyapıyı da bu noktada güncelleştirdik. Kurumsal dönüşüm sürekli güncellemeler gerektiren bir süreçtir.  Bu kapsamda, süreçlerimizi sistemsel hale getirebilmek bizim ana hedeflerimizden biriydi ve Albert Solino sayesinde de bu hedefimize ulaşabildik. 

“ALBERT SOLINO BİZE; BAKIŞ AÇISI, FARKINDALIK VE GÖSTERGELER NOKTASINDA BÜYÜK KATKILAR SAĞLADI.”

Albert Solino Danışmanlık Hizmetimizin İşletmenize Ne Gibi Katkıları Oldu?

Albert Solino’dan aldığımız danışmanlık hizmeti olaya bakış açımızı değiştirdi. Yaptığımız birçok faaliyeti nasıl yaptığımızı ortaya koymak, faaliyetin getirisini ölçmek, ölçtükten sonra değerlendirmek ve gerekli aksiyonları almak noktasında bize büyük bir farkındalık kazandırdı. Tüm süreçlere farklı bir gözle bakmaya başladık. Hem Albert Solino’nun dünya çapındaki güncellik takibi, hem de bizim bu noktadaki isteklerimiz karşılıklı bir anlaşmayla total bir hale geldi. Şu anda sağladığımız ve koruduğumuz düzeni devam ettirmekteyiz. Diğer süreç sahipleri ve yöneticilerle zaman zaman bu konuyu konuşmaktayız. Danışmanlık sırası ve sonrasında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler, yöneticilerimizden de olumlu geri dönüşler almamızı sağladı. Kısacası, Albert Solino bize; bakış açısı, farkındalık ve göstergeler noktasında büyük katkılar sağladı.

“ALBERT SOLINO’YU HER ZAMAN TAVSİYE EDECEĞİMİZ BİR DANIŞMANLIK FİRMASI OLARAK GÖRMEKTEYİZ.” 

Albert Solino Danışmanlık Şirketinin Hangi Yaklaşımlarından Memnun Kaldınız? Başkalarına Albert Solino’yu Tavsiye Eder Misiniz?

Süreçlerde Albert Solino ekibinizin bizi sürekli olarak kontrol etmesi, bize yol haritası sunması ve farklı fonksiyon ve farkındalıklar kazandırmasından çok memnun kaldık. Başka bir firma zaten bizden referans istemişti. Biz de Albert Solino ile yaşadığımız tecrübeyi olumlu bir şekilde bu firmaya aktardık. Onlar da bizden bu konuda detaylı bilgiler almak istedi ve sonuçta karşı tarafta pozitif bir izlenim ortaya çıktı. Kısacası, Albert Solino’yu her zaman tavsiye edeceğimiz bir danışmanlık firması olarak görmekteyiz. Bundan sonraki süreçlerde de Albert Solino ile birlikte çalışma hedeflerimiz olacaktır...